Pachatelé nočního řádění na nové cyklostezce na břehu Ohře v Žatci, při němž v závěru června vznikla škoda za několik desítek tisíc korun, zatím zůstávají neznámí. Policisté však věc začnou důkladně šetřit až v příštích dnech, protože teprve v pátek na policii dorazilo oficiální trestní oznámení od města Žatce.

Mluvčí Policie ČR Louny Jaromíra Střelcová na dotaz Deníku, jak pokročilo vyšetřování v této věci, ještě ve čtvrtek 9. července uvedla, že policie o události ví jen z médií a trestní oznámení dosud oficiálně podáno nebylo. „Je ale možné, že je někde na cestě," připustila mluvčí. „Trestní oznámení posílal náš pracovník elektronicky, pomocí tzv. datové schránky," uvedl na dotaz Deníku Jaroslav Špička, místostarosta Žatce, kterého jsme požádali o vysvětlení hned ve čtvrtek.

Následně trestní oznámení policisté obdrželi v pátek. Radnice ho podle tvrzení místostarosty posílala už minulý týden. Během elektronické komunikace však došlo k technickým problémům - chybě v adrese.

Čtěte více: Vandalové řádili na cyklostezce. Škoda je v desítkách tisíc korun

Samotná událost se stala v noci na neděli 28. června. Vandalové na cyklostezce například rozmlátili dopravní odrazové zrcadlo, vyvrátili odpadkové koše a naházeli je do řeky, polámali některé mladé, nedávno vysazené stromky, poničili dopravní značení, rozbili několik skleněných lahví, po nichž zůstaly na asfaltové ploše, určené pro cyklisty, bruslaře a lidi s dětmi na procházkách, nebezpečné střepy. Zničen byl i velký plastový model brouka na naučné stezce.

Další útok proběhl v klášterní zahradě

Lokalitu po vandalech uklidila technická správa města. Nejdéle se čekalo jen na výměnu poškozeného dopravního zrcadla, ale tento týden odborná firma opravila i tuto součást cyklostezky.

Celková škoda byla odhadnuta na 30 - 50 tisíc korun. Místostarosta už minulou středu hovořil o tom, že město kontaktovalo policii, která převzala vyšetřování. Město podle něj zvažuje, že na novou cyklostezku, kam před dvěma roky pořídilo mobiliář za několik set tisíc korun, nechá umístit kamery a fotopasti, aby se podobná situace už neopakovala, a pokud ano, tak aby vypátrání pachatelů bylo výrazně snadnější.

Mezitím došlo tento týden i k dalšímu vandalskému útoku na novém, nedávno zřízeném reprezentativním místě města. „Stalo se to v klášterní zahradě. Neznámí pachatelé tam vyryli a poničili řadu krásných rostlin v záhonech. Tato odpočinková zahrada se přitom na noc zamyká, takže vandalové se už nebojí ničit majetek a přírodu ani za bílého dne," potvrdil novou událost Jaroslav Špička.