Třináctikilometrový úsek čtyřproudové silnice vyjde podle projektu na 4,9 miliardy korun, skutečnou cenu ukáže právě výsledek výběrového řízení. Zmíněný úsek karlovarské dálnice D6 na Podbořansku bude nejnákladnější dopravní stavbou v okrese. Více než miliardu korun stály jen obchvat Lubence na téže trase a budovaná část chomutovské dálnice D7 u Chlumčan na Lounsku.

Jako základní termín pro podání nabídek ŘSD stanovilo 24. července 2023. Vzhledem k velikosti zakázky se dá očekávat, že se posune.

Obchvat Lubence
Stavba D6 nabírá tempo. Dálnice u Lubence se prodlouží v obou směrech

Od výběru zhotovitele se bude odvíjet, kdy se dálnice začne stavět. V plánu to je ještě na konci letošního roku, nebo na počátku toho příštího. „K dispozici máme stavební povolení v právní moci a probíhá majetkoprávní vypořádaní k pozemkům,“ sdělilo ŘSD. Řidičům má nový úsek začít sloužit v roce 2026.

V místě proběhl zjišťovací archeologický průzkum, na podzim začne kácení stromů a další zeleně v trase budoucí dálnice.

Mapa ukazuje, kudy povede dálnice D6 Praha - Karlovy Vary mezi Lubencem a jesenickou křižovatkou.Mapa ukazuje, kudy povede dálnice D6 Praha - Karlovy Vary mezi Lubencem a jesenickou křižovatkou.Zdroj: se svolením ŘSD

Úsek jesenická křižovatka – Lubenec naváže na obchvat Hořoviček, který se od letoška staví. D6 povede jižně od Bílence, kde velkým mostem překlene Bílenecký potok. U vesničky se počítá s lávkou pro pěší na cestě do Petrohradu. Několik mostů včetně mimoúrovňové křižovatky a křížení s železniční tratí Žatec – Plzeň vyroste u Černčic, tuto vesnici D6 obchvátí severně. Mezi nimi bude i most přes údolí Podvineckého potoka postavený s ohledem na plánovanou přehradu Kryry. D6 pak povede jižně od Ležek, na okraji Lubence naváže na v létě 2021 zprovozněný obchvat této obce.

Dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary nyní končí u Krušovic, navazující tři úseky u Krupé, Hořesedel a Hořoviček se staví. Po zahájení části na Podbořansku bude ve výstavbě celkem 33 kilometrů dálnice. Ve zmíněném roce 2026 má být dálnice hotová mezi Prahou a hranicí Karlovarského a Ústeckého kraje. Na Karlovarsku se mají čtyři úseky D6 stavět v letech 2024 až 2028.