Řidiči by se po kompletně hotové dálnici D7 Praha – Chomutov měli svézt v roce 2027. Na Lounsku se nyní pracuje na dvou místech, na třetím se má začít letos. V roce 2023 pak plánuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájení výstavby tří úseků ve Středočeském kraji, jako poslední přijde na řadu část u Postoloprt. A to v roce 2025.

Zaznělo to na pravidelném setkání zástupců ŘSD a vedení Loun. „Výrazně se posouváme s přípravou tří úseků ve Středočeském kraji od konce současné dálnice u Slaného po Panenský Týnec, kde byla zahájena inženýrská činnost a majetkoprávní vypořádání. Pokud půjde vše hladce jako doposud, plánujeme zahájit stavbu všech tří úseků v roce 2023,“ informoval koordinátor přípravy Václav Marvan.

Dvacetikilometrový úsek dálnice D7 mezi Slaným a Panenským Týncem je rozdělený na tři, všechny by se měly shodně stavět v letech 2023 až 2025. Nová dálnice povede v trase současné silnice I/7 Praha – Chomutov vyjma Lotouše, kde se počítá se severním obchvatem.

Ve směru od Chomutova nyní dálnice končí u Postoloprt. Plánované rozšíření obchvatu města na čtyři pruhy komplikuje nutnost vyřešení problematiky stoleté vody na říčce Chomutovce. „I tady nastal posun a nyní jsme ve fázi aktualizace dokumentace pro územní řízení,“ dodal Marvan. Podle něj by se tento úsek měl stavět jako poslední, a to v letech 2025 až 2027.

Pro města na trase je D7 důležitá, slibují si od ní hlavně lepší a rychlejší spojení s Prahou. „Pro naše město je dálnice D7 klíčová a po mnoha a mnoha letech to vypadá, že snad bude spojení mezi Prahou a Chomutovem konečně hotové,“ řekl lounský starosta Pavel Janda.

V současné době se staví D7 u Panenského Týnce a u Loun. Letos má začít výstavba úseku mezi nimi u Chlumčan, jenž naváže na hotový obchvat Sulce. Za dva roky by tak měla být dálnice D7 vyjma zmíněného úseku u Postoloprt v Ústeckém kraji hotová.

U Postoloprt se v souvislosti s výstavbou D7 aktuálně přesouvá o desítky metrů fotbalové hřiště, jeho část včetně zázemí sportovců ustoupí rozšíření současné silnice o dva pruhy.

Kromě samotné dálnice ŘSD připravuje také výstavbu odpočívek u Netovic na Slánsku, Smolnice na Lounsku a Všehrd na Chomutovsku. U Slaného a Všehrd mají vyrůst nová střediska správy a údržby dálnice. D7 už má svou dálniční policii, sídli v objektu správy průmyslové zóny Triangle u Žatce.

D7 Praha – Chomutov
v provozu: Praha – Slaný, obchvat Sulce na Lounsku, Postoloprty – Chomutov
staví se: Panenský Týnec (plánované dokončení 2021), Louny (plánované dokončení 2022)
letos se začne: Chlumčany (plánované dokončení 2023)
připravuje se: Slaný – Panenský Týnec (termín výstavby 2023 – 2025), Postoloprty (termín výstavby 2025 – 2027)