Skrývkou ornice pod budoucí mimoúrovňovou křižovatkou u Postoloprt začala včera, v pondělí 19. září, výstavba dálnice D7 Praha – Chomutov ve směru na Bitozeves. Téměř čtyři kilometry dlouhý úsek by měl řidičům začít sloužit za 19 měsíců v dubnu roku 2018. Po jeho dokončení bude dálnice D7 hotová z poloviny celkové délky.

Ministra dopravy zdržely kolony

Zároveň v pondělí dopoledne proběhlo slavnostní zahájení stavby. A tak trochu symbolicky. Několik desítek minut se čekalo na ministra dopravy Dana Ťoka. Cestou z Prahy do Postoloprt se zdržel v kolonách a uzavírkách při opravách silnice. „Jsem rád, že jsem si vyzkoušel, jak je potřeba dálnici D7 dostavět," okomentoval své zdržení. „Cítíme se zavázáni usnesením vlády, které počítá s dokončením celé dálnice Praha – Chomutov do roku 2023," řekl následně.

„Tento termín, rok 2023, je reálný, ale jsou určitá rizika, která nám mohou zabránit ho dodržet. Další tři úseky dálnice D7 bychom chtěli začít stavět v roce 2018," doplnil Jan Kroupa, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Obchvat Týnce, Loun, úsek u Chlumčan

Jde o rozšíření obchvatů Panenského Týnce, Loun a navazující úsek k Sulci u Chlumčan. Zbylé dva úseky, obchvat Postoloprt a trasa mezi Slaným a Panenským Týncem, by se měly stavět v letech 2020 až 2023.

Po dokončení dálnice D7 volají nejen řidiči z Lounska a Žatecka, ale také z Chomutovska a Mostecka, kteří tuto silnici využívají při cestách do Prahy. Důležitá je taká pro investory, kteří si region pro stavby svých továren vybrali také kvůli vládnímu slibu o rychlé dostavby dálnice D7.

Stopku vystavil Vít Bárta

Nově zahajovaný úsek dálnice D7 Postoloprty – Bitozeves se měl začít stavět už před šesti lety. V roce 2010 jeho zahájení stopl kvůli finančním úsporám tehdejší ministr dopravy Vít Bárta, pak se předělával projekt.

Podle vyjádření řečníků při slavnostním zahájení stavby peníze na dálnici D7 budou. „Máme na ni i evropské peníze, i když nepatří do páteřní sítě evropských komunikací," řekl ministr dopravy. Podle jeho slov ministerstvo počítá také s tím, že by se alespoň některé úseky postavily ze soukromých peněz formou projektu PPP, kdy by investor dálnici postavil na své náklady, určitý čas by se o ni staral a stát by mu ji pak splácel.

Oproti minulosti ŘSD v současné době nemá problém s financemi na přípravu stavby dálnice. „Po dlouhé době máme dostatek peněz na přípravu," potvrdil Jan Kroupa.

Jde o stovky milionů

Příprava staveb je finančně náročná – třeba vypracování projektů, průzkumy a výkupy pozemků stojí desítky milionů korun. „Konkrétně u úseku Postoloprty – Bitozeves bylo na přípravu stavby od roku 2008 vynaloženo 53 milionů korun," sdělila Lucie Bartáková, náměstkyně ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury. Při ceně za stavbu nového úseku dálnice, která je 383 milionů korun bez DPH, se tak jedná o nezanedbatelnou částku.

Stavba dálnice mezi Postoloprty a Bitozevsí bude probíhat podobně jako u navazujícího úseku kolem zóny Triangle, který se budoval v letech 2008 a 2009. Nejprve se postaví dva pruhy nové dálnice vedle současné komunikace, převede se na ně doprava, a pak se nynější silnice přestaví na zbylé dva pruhy dálnice. Souběžně se severně od ní postaví nová silnice druhé třídy. Ta bude sloužit jako doprovodná komunikace a zajistí dopravní napojení vesnic severně od dálnice – Bitozevsi a Seménkovic. U Postoloprt vyroste mimoúrovňová křižovatka se dvěma kruhovými objezdy. Počítá se také s výstavbou biokoridoru, který překlene dálnici.

Postaví ji sdružení firem v čele se společností Silnice group. „Není to příliš komplikovaná stavba," řekl Karel Rypl, předseda představenstva Silnice group. „Nedávná tragická nehoda u Loun ukázala, jak je potřeba dálnici dostavět, jak je důležitý každý kilometr," dodal.

Připomeňte si: Tři mrtví a řada zraněných na obchvatu Loun!