Ústeckému kraji dochází trpělivost. Kvůli komu? No, s Dětmi Země. Jejich předseda Miroslav Patrik, jež je zároveň poradcem ministra dopravy Víta Bárty, podle kraje navrhl, aby pro celý nedokončený úsek dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi bylo zahájeno nové územní řízení.

Návrat 10 let zpět

Jak uvedl Zdeněk Rytíř z kanceláře hejtmana, kraj považuje návrh za způsob, jak definitivně zablokovat dostavbu dálnice D8. „Jediným řešením rychlé dostavby dálnice je stažení nesmyslných žalob ekologického sdružení Děti Země, v jehož čele stojí právě Miroslav Patrik.“

Návrh na nové územní řízení by podle kraje totiž znamenal návrat o více než deset let zpět, ale i plýtvání veřejnými prostředky. Nové územní řízení na nedokončených 16 kilometrů dálnice a navazující stavební řízení je totiž několikaletý proces a podle kraje nedokáže nikdo dát záruky, že se neobjeví nová ekologická sdružení, která budou v duchu Dětí Země podávat nové soudní žaloby. Kraj má obavy z dalších mnohaletých odkladů dostavby dálnice D8.

Sám Patrik ale uvedl, že územní rozhodnutí zrušil soud, 〜a tedy je potřeba získat nové. „Ve skutečnosti jsem připravil pro ministerstvo analýzu, v níž je deset možností jak ho získat, z nich jsem doporučil tři stěžejní, které by byly reálné. Dál už je na investorovi, co udělá.

Podotýkám, že se staví dál, ty firmy nikam neodešly. Navíc podané žaloby stejně nemají odkladný účinek a stavba pokračuje. Předpokládám, že se mnou bude o variantách ještě ministerstvo jednat,“ dodal Patrik.

Hejtmanka Jana Vaňhová ale dál uvedla, že má z Patrikova návrhu pocit, že se Děti Země důvodně obávají soudního odmítnutí jejich žaloby o nezákonnosti postupu dostavby D8. „Tím se jasně potvrdí, že za průtahy s dostavbou nestojí nikdo jiný než ekologičtí aktivisté. Pokud za takovou radu ministerstvo dopravy panu Patrikovi jako svému poradci ještě zaplatí, nelze to nazvat jinak, než dalším plýtváním prostředků daňových poplatníků,“ myslí si Vaňhová.

Boj o dálnici je přitom veden v nerovných podmínkách. Za dálnici bojují desítky úředníků a jen za právníky a poradce už podle Patrika stát zaplatil 450 milionů korun. „Nás to stojí leda 2000 korun za kolek. Ty chyby jsou totiž natolik zjevné, že je najdeme i my, laici. O to je to strašnější,“ prohlásil o tom před časem Patrik.

Sliby ministra

Ministr dopravy Vít Bárta obcím, postiženými stavbou D8, ale slíbil, že dálnice bude dostavěna a že na to jsou i peníze. „To všechno máme v zápisu, datum nám ovšem neřekl,“ řekl k tomu starosta Dolních Zálezel Miroslav Suchý.

„Další zdržení nás ale velmi zatíží. Jel jsem včera z Ústí k nám domů a za těch deset, patnáct minut jsem napočítal devadesát čtyři kamionů. Na silnici už jsou vyjeté koleje, cesta jde pomalu, prach, hluk, co dodat?“ Jak uvedla Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), územní rozhodnutí vydává krajský úřad. „Kdyby bylo potřeba zahájit nové územní řízení, tak jsme skutečně zpátky o několik let.“

Ministerstvo dopravy se zatím k Patrikově analýze nevyjádřilo, zda skutečně zahájí celý proces pro získání nového územního rozhodnutí, nebo bude pokračovat v již probíhajících soudních přích.

„Návrh Miroslava Patrika v současné době společně s Ředitelstvím silnic a dálnic projednáváme,“ sdělil k tomu týdeníku E15 Tomáš Ervín Dombrovský z tiskového oddělení rezortu dopravy.