V roce, který bude v kalendáři označen číslem 2024, nastane řada změn od března. Především výrazně zdraží celoroční dálniční známka pro vozy na standardní palivo. Nově za ni řidič zaplatí 2300 korun. Naopak drobně zlevní 30denní a 10denní. Stát budou 430 a 270 korun.

Očekávanou novinkou bude, rovněž od března, zahájení prodeje jednodenních známek. Stát budou 200 korun pro vozy na klasické palivo. Dosud v nabídce chyběly.

U všech druhů známek pak bude výrazně snížená cena pro vozy na jiná paliva. Ty na biometan či zemní plyn s výjimkou LPG zaplatí polovinu.

Ceny dálničních známek v roce 2024. Od března bude v nabídce i jednodenní kupon.Ceny dálničních známek v roce 2024. Od března bude v nabídce i jednodenní kupon.Zdroj: reprofoto edalnice.cz

„Ceny dálničních známek se v ČR po 12 letech mění. Jedním z důvodů je rozrůstající se délka dálniční sítě, aktuálně má 1365 kilometrů. V roce 2024 navíc přibude rekordních 118 nových kilometrů,“ komentuje ministerstvo dopravy. 

Už od ledna se také mění možnost zakoupit si dálniční známku s předstihem, s odloženou platností. Místo dosavadních 90 dnů to bude dní 30. „Tříměsíční odložená platnost dávala smysl především v prvním roce provozu, kdy si novou elektronickou dálniční známku chtěla řada lidí koupit s velkým předstihem. V současné době už funkce není příliš využívána, došlo tedy ke zkrácení na 30 dní,“ vysvětluje Jan Paroubek, ředitel státního podniku Cendis, který systém elektronické dálniční známky provozuje.

Všechny změny pro rok 2024 prezentuje portál edalnice.cz, kde se také dají elektronické dálniční známky zakoupit.

Ilustrační foto: Dopravní policie
Novinky pro řidiče v roce 2024: tady je přehled nejdůležitějších změn

„Zvýšenou pozornost doporučujeme věnovat vozidlům se speciální SPZ, začínající písmeny EL, která už od března nebudou automaticky osvobozena od placení dálničního poplatku. Rozhodující bude hodnota emisí CO2, které vozidlo produkuje. Nárok na osvobození vznikne pouze vozidlům bez spalovacího motoru s nulovou hodnotou emisí CO2. Hybridní vozidla s kombinovaným množstvím emisí do 50 g CO2/km, která jsou dosud zcela osvobozena, zůstanou nadále významně zvýhodněna. Budou platit 25 % z ceny zvoleného typu e-známky. Cena pro vozidla poháněná zemním plynem (CNG, LNG) a biometanem bude i nadále ve výši 50 % z ceny příslušné e-známky,“ shrnuje ministerstvo dopravy. 

Za jízdu bez známky na zpoplatněném úseku dálnice hrozí pokuta až 5 tisíc korun na místě a až 20 tisíc korun ve správním řízení.

Dálnice. Ilustrační foto
Dálniční známky v příštím roce zdraží. Existuje ale způsob, jak ušetřit

Na dálnici D7 z Prahy na Louny a Chomutov je známka potřeba jen na malém úseku. Jde o patnáct kilometrů mezi exity na Kněževes a Knovíz. Například nově rozšířeného obchvatu Loun se tato povinnost netýká. Zatím. „Se zpoplatněním počítáme v momentě, kdy vznikne celistvá část ve směru od Prahy. Stane se tak, až se zprovozní chystané úseky D7 u Slaného,“ sdělil ministr dopravy Martin Krupka v polovině prosince při slavnostním otevření dalšího úseku dálnice u Chlumčan na Lounsku. To by mělo být za čtyři roky.

Naopak na dálnici D8 se platí na 64 kilometrů dlouhém úseku mezi Zdiby a Řehlovicemi a také od exitu 80 na Knínice až ke státní hranici s Německem. Tady se ovšem jezdí v opačném směru bez poplatku.

Bez potřeby dálniční známky mohou řidiči využívat také dálnici D6 na Podbořansku. Na tepně mezi Prahou a Karlovými Vary je aktuálně zpoplatněn jen úsek 35kilometrový úsek mezi exity Jeneč a Krušovice.

Mohlo by vás zajímat: Těžké nákladní vozy prověřují nové mosty na D7 u Chlumčan

Zdroj: Deník/Petr Kinšt