Daň z nemovitosti v Žatci a jeho šesti spádových vesnicích se od příštího roku zvýší. Schválili to ve čtvrtek 8. září žatečtí zastupitelé.

Pro majitele bytů, rodinných domů a některých pozemků jejich rozhodnutí přinese navýšení daně o zhruba šedesát procent. Majitel žateckého bytu zaplatí na dani o několik stovek korun ročně víc, vlastník rodinného domu zhruba o tisícovku. Navýšení daně se týká i spádových vesnic – Trnovan, Bezděkova, Milčevsi, Radíčevsi, Záhoří a Velichova. Tam není navýšení tak výrazné.

Na druhou stranu by v příštím roce mělo díky navýšení daně přitéct do rozpočtu města o šest milionů korun víc. Letos se očekává, že město z daně z nemovitosti získá přibližně 13,6 milionu korun.

O zvýšení daně jednali zastupitelé v červnu, tehdy ale stoprocentní navýšení daně neprošlo. Žatečtí zastupitelé hlasy „vládní“ koalice nyní odsouhlasili navýšení o přibližně 60 procent, které navrhl radní Petr Holodňák.

Vedení žatecké radnice chce zvýšením daně z nemovitosti posílit příjmy města. Ty budou v nejbližších letech klesat kvůli končícímu výprodeji majetku. Navíc se město snaží omezovat výherní automaty a videoterminály, takže příjmy z nich budou dále také klesat. „Na druhou stranu městu vznikají další mandatorní výdaje, peníze budou třeba na údržbu a provoz stadionu Mládí, renesanční sladovny a klášterní zahrady,“ uvedla starostka Zdeňka Hamousová.

Rozpočtu města by pomohla novela zákona o rozpočtovém určení daní, jak ji navrhlo ministerstvo financí. Žatci by přinesla 25 milionů korun navíc. Není ale jisté, zda a v jaké podobě bude schválena.

O KOLIK SE ZVÝŠÍ DAŇ  

- majitel bytu v Žatci nyní platí 6 korun za metr čtverečný, nově to bude 9,6 korun
- v praxi tak u bytu o rozloze 60 metrů čtverečných dojde ke zvýšení ze současných 360
na 576 korun
- u rodinného domu v Žatci o ploše 290 metrů čtverečných dojde ke zvýšení ze současných
1450 na 2320 korun  
- majitelé stejně velkého domu ve spádových vesnicích Žatce zaplatí místo 812 korun
od příštího roku 1160 korun


Připomeňte si:
Radnice chtějí dvojnásobně zvýšit daň z nemovitosti