Už jen pár dní zbývá na podání přiznání k dani z nemovitosti. Termín pro všechny, kteří v roce 2013 získali nějakou nemovitost, je konec ledna. Formuláře jsou k dostání na finančním úřadu.

Každý, kdo v loňském roce získal nějakou nemovitost – dům, byt či pozemek, musí podat přiznání k dani. Ať už majetek koupil či dostal darem. Povinnost nastává také v případě zásadních změn u již dříve získané nemovitosti. Například když se z pole stala stavební parcela nebo když se domeček po přístavbě rozrostl a změnila se tak výměra. Pokud jste v roce 2013 nic takového neřešili a přiznání podali už v předchozích letech, pak nic dělat nemusíte. Do schránky vám přijde složenka od finančního úřadu s vyměřenou daní podle dřívějších údajů.

Daň a koeficienty

Kolik zaplatí noví majitelé nemovitostí například v Lounech? „Zjednodušeně řečeno platí, že když vynásobíte sazbu daně výměrou nemovitosti, koeficientem platným pro její obec a místním koeficientem, dojdete k výsledku," radí specializovaný portál peníze.cz.

Zákon určil sazbu daně pro obytné domy a byty na dvě koruny za metr čtvereční. Tou je třeba vynásobit výměra obydlí. Výsledek vynásobte 1,4, což je základní koeficient pro města s 10 až 25 tisíci obyvateli. Zákon ho stanovil na 2, nicméně Louny využily svých pravomocí a obecně závaznou vyhláškou ho pro občany snížily na zmíněných 1,4. Tento výsledek dále znovu vynásobte dvěma – místním koeficientem, určeným přímo radnicí.

Jiné sazby jsou ovšem platné pro rekreační nemovitosti, garáže nebo třeba pozemky. Rozdíl je také v tom, zda objekt slouží k bydlení či podnikání. Na drancování peněženky je ale ještě času dost; zaplaceno musí být až do konce května. 

Příklad na bytové jednotce v Lounech, která má výměru 70 metrů čtverečních:70
x 2  (kč/m2 – zákonná sazba daně)
x 1,4  (základní koeficient snížený radnicí)
x 2 (místní koeficient Loun)
= 392 kč

Příklad platí jak pro bytové jednotky, tak pro obytné domy v Lounech.