Bez potyček, rvaček a neonacistických hesel se obešla sobotní demonstrace Dělnické strany v Postoloprtech. Relativně klidné zůstaly oba tábory – hlídky Dělnické strany i Romové. Policie v pondělí 23. února potvrdila, že nikoho neobvinila.

Na pořádek v Postoloprtech dohlíželo v sobotu kolem stovky policistů. „Nakonec nemuselo být zakročeno ani proti jedné straně, nedošlo k žádnému konfliktu,“ sdělila Jaromíra Střelcová, mluvčí Policie ČR Louny.

Těžkooděnci i „běžní“ policisté hlídali jak pochod městem, tak i demonstraci na Mírovém náměstí, kde byla situace nejvyhrocenější. Zástupci Romů tam vzrušeným pískotem reagovali na urážky, které chrlil do megafonu zástupce Dělnické strany (DS) Petr Kotáb. Stejně opláceli i Romové. Fyzickému střetu tak zřejmě zabránil jen zástup policistů a práce policejního antikonfliktního týmu.

„Práce Policie ČR i městských strážníků byla perfektní. I když jsme z toho měli obavy, nedošlo k žádným potyčkám, nikdo nebyl zraněn a nebyl poničen ani žádný majetek,“ uvedl postoloprtský starosta Miroslav Hylák.

K porušení zákona nedošlo

Podle mínění mnoha odborníků je vedení DS napojeno na neonacistická hnutí, jejichž symboly ale příznivci umně skrývají. Ani v Postoloprtech policie nezaznamenala žádné fašistické symboly. „K porušení zákona nedošlo,“ potvrdila Střelcová.

V projevu Petr Kotáb (DS) také slíbil, že se do Postoloprt „ochranné sbory“ vrátí, radnice se chce proto ještě lépe připravit. „Víme, že většina lidí je tu nechce. Jejich ankety, kdy osloví jen pět lidí, kteří je vítají, a pak tvrdí, že devadesát devět procent lidí je potřebuje, jsou nesmyslné. Každopádně, pokud by se aktivity Dělnické strany měly opakovat, důkladně se připravíme,“ dodal Hylák.

Činnost ochranných hlídek DS a jejich demonstraci sice původně postoloprtská radnice zakázala, nedodržela ale zákonem stanovené lhůty. Radikálové se proto mohli do centra městečka vydat a pronést tam projevy. Zhruba padesátka příznivců Dělnické strany chtěla ve městě „zkoumat“, jestli tamní lidé chtějí pomoci s nepřizpůsobivými občany, během pochodu se ale hlídky potkaly jen zhruba s desítkou lidí, ostatní byli schovaní v bytech. Svůj názor přišlo vyjádřit také asi 50 Romů a zástupců organizací, které se zabývají dodržováním lidských práv. A to zdaleka nejen z Postoloprt.