Až 20 členů tzv. ochranných sborů Dělnické strany se v sobotu 21. února vydá do Postoloprt. Důvodem monitorovacích hlídek je řešení situace s nepřizpůsobivými, převážně romskými občany.

I přesto, že radnice jejich pochod zakázala, Dělnická strana se do města vydá.

„Víme o napadání občanů města i studentů, kteří přijeli na chmelové brigády, nepřizpůsobivými občany, zvláště pak cikány. To, že nám radnice pochod zakázala, neznamená, že bychom nesměli přijet. Chceme, aby se vedení města začalo neúnosnou situací zabývat a neprodleně ji řešilo. V průběhu odpoledne budeme hovořit s tamními občany o jejich problémech. Na základě toho situaci vyhodnotíme a pak budeme postupovat dále,“ uvedl na dotaz Deníku místopředseda strany Petr Kotáb.

Hlídky Dělnické strany by měly dorazit do Postoloprt ve 12 hodin na tamní vlakové nádraží. Odtud se členové strany vydají do centra města.

Radnice připravuje bezpečnostní opatření. „Oznámení o připravovaném pochodu jsme dostali. Zjistili jsme, že žádost je neúplná a z toho důvodu byl pochod zamítnut. Víme o tom, že i přes tento zákaz se Dělnická strana do města chystá. Dnes odpoledne se sejdu s policií, abychom připravili bezpečnostní opatření. Je to věc, kterou odstartoval Janov. U nás máme také romskou komunitu a proto se strana na nás zaměřila. Věřím, že u nás se situace nevyhrotí tak jako v Janově. Problém ale je, že na otázce romské problematiky se přiživují i lidé, kteří vyloženě vyhledávají konflikty,“ uvedl v pondělí starosta města Miroslav Hylák.

Zákaz Dělnická strana považuje za neplatný, radnice jej údajně vydala 14 dní po zákonem stanovené lhůtě. S tím však starosta Miroslav Hylák nesouhlasí.

Policie ČR v okrese Louny vloni řešila jeden sraz radikálů. „V průběhu roku nedošlo k žádnému neoznámenému pochodu ani srazu extrémistických skupin. Byly ale získány poznatky o plánované akci příznivců skupiny skinhead v obci Siřem na Podbořansku. Účastníkům akce nebyl povolen vstup na pozemek, kde se měla konat. Při tomto byla přítomna Policie České republiky, ale z její strany nebyl prováděn žádný zákrok,“ uvedla Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí.

Mezi kriminalitu s extrémistickým podtextem byl v okrese Louny vloni zahrnut jeden rasově motivovaný trestný čin, který byl zrealizován. Došlo k němu ve vlaku na trase Podbořany – Jesenice. Byly zde slovně napadeny čtyři ženy dvojicí mladíků. Oba muži byli obviněni pro trestný čin hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

(pk)