Seidlic se spíše obává, aby po víkendu nestoupl ve statistikách dopravní policie počet zraněných cyklistů.

Symbolická akce

„Ve Dni bez aut sedlo na kolo více lidí než obvykle, včetně komunálních politiků. A tím vzrůstá nebezpečí střetu s auty tam, kde nejedou po cyklistické stezce,“ obává se Seidlic. Dodal, že Den bez aut je jen symbolickou akcí, protože podle statistik přibývá více aut než dětí. „Stárne nejen obyvatelstvo, ale i vozový park. Ústecký kraj má rekordní počet starých vozů. Průměrné stáří aut je nejvyšší v republice – 14,77 roku. Souvisí to se sociální situací v regionu. Na druhém místě ve stáří vozů za Ústeckým krajem je Liberecký,“ zdůraznil Seidlic.

Příjemné babí léto naopak může podle Seidlice snížit dopravní nehodovost v kraji, protože vozovky až na ranní mlhy byly suché a víkendový počet nehod může být nižší než v předchozích týdnech. Předpoklad potvrdil operační důstojník v Děčíně, kde evidovali podprůměrné množství nehod. Ve Dni bez aut zaznamenali na Děčínsku jen tři autonehody, byť s jedním těžkým zraněním. V průměru bývá nehod kolem deseti. Také na Ústecku byl podle Veroniky Beranové z ústecké policie počet nehod podprůměrný. V sobotu došlo ke čtyřem a v neděli do odpoledne jen ke dvěma nehodám.

Chvála pásům

Krušné chvíle naopak zažila v sobotu lékařka Kateřina Vacková na Lounsku. Při odbočování vlevo do auta, v němž jela s otcem, narazil zezadu příliš rychle jedoucí řidič. „Bohužel, i když byla na místě záchranka, odtahová služba a byly na silnici výstražné trojúhelníky, projížděli kolem nás některá auta neuvěřitelnou rychlostí,“ uvedla Vacková. Po prožité nehodě mladá lékařka vzkazuje řidičům: „Že se nám nic vážného nestalo, za to děkujeme jenom bezpečnostním pásům.“

Příjemněji bylo na ústecké cyklostezce, kde se pohybovaly tři dvoučlenné hlídky městských strážníků a probíhaly osvětové akce zaměřené na výbavu cyklistů, zda používají správné bezpečnostní ochranné prvky, a policisté rozdávali i rady, uvedl Jan Novotný z ústecké městské policie. Podobné akce se konaly na více místech Ústeckého kraje.