„Lůžkové dětské oddělení začne opět pracovat 1. března. Podařilo se nám sehnat personál, lékaře i sestry máme,“ potvrdil informace Deníku ředitel žatecké nemocnice Jindřich Zetek.

Ambulance na dětském oddělení funguje už od září, tehdy přišel uznávaný primář Jiří Biolek, který dříve působil v Mostě. Další doktory se ale dalších několik měsíců nedařilo zajistit, nyní se situace obrátila. „Je to výborná zpráva. Je lepší jít s dítětem do nemocnice v místě než dojíždět desítky kilometrů,“ vítá zprávu Vladimíra Večeřová ze Žatce. A s ní i většina veřejnosti.

Stejně jako další rodiče v regionu i ona věří, že dětské oddělení bude po deseti měsících fungovat už opravdu naplno. Konec května, září, říjen loňského roku. To jsou termíny, kdy měly být porodnice i dětské v Žatci v provozu. Jenže nakonec se posouvaly. „Situace několikrát vypadala dobře, ale poté se zase zkomplikovala. Několikrát nakonec nepřišli už domluvení lékaři, ať už z osobních důvodů, nebo jim někdo dal lepší nabídku, “ vysvětlil Zetek. Taková situace by tentokrát podle vedení špitálu neměla nastat, vše je nasmlouvané. V březnový termín tam pro dětské oddělení věří.

Naopak porodnice zůstane v Žatci dál zavřená. Potřebovali by dalšího anesteziologa, pediatra a porodníka, navíc chybí několik porodních asistentek. „Nejsme nyní schopni zajistit dostatečný počet lékařů a porodních asistentek. Na trhu prostě nejsou. V dohledné době nevidím zatím reálně, že by se podařilo porodnici zprovoznit,“ uvedl Zetek. Gynekologie v Žatci dál funguje.

Maminky z regionu stále doufají. „Chtěla jsem rodit v Žatci, bydlím tam, porodnice měla dobré jméno. Bohužel to nestihnu, musela jsem jinam,“ mrzí například Zuzanu Plocovou.

Vedení nemocnice lékaře dál hledá, šance jsou prý ale malé. Inzerce, agentury nebo přímé oslovení doktora z jiné nemocnice. „Všechny tyto kroky děláme. Český pracovní trh je v troskách, žádní volní čeští lékaři nejsou,“ pokračoval.

Mladých doktorů přichází do menších nemocnic velmi málo. Další variantou jsou lékaři z ciziny, u těch ale ministerstvo nedávno značně zpřísnilo podmínky, pro malé nemocnice je velmi těžké je získat. Další možností pak je „přetáhnout“ lékaře z jiného špitálu, většinou díky lepším podmínkám, hlavně finančním. To ale často zase znamená vyšší náklady v už tak napjatých rozpočtech malých nemocnic. Finanční obtíže řeší kvůli zvýšeným personálním nákladům také žatecká nemocnice, loni tam město jako pomoc poslalo 10 milionů, přesto byla ve ztrátě zhruba čtyři miliony korun.