Kdo se stane vítězem jedenáctého ročníku Dětský čin roku? Rozhodnutí mají od 20. října v rukách všechny děti, které se zapojí do hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz. Hlas mohou dát svým favoritům v šesti kategoriích a to až do 8. listopadu. Letošní ročník Dětského činu roku následně vyvrcholí 3. prosince 2015, kdy budou na Staroměstské radnici v Praze slavnostně vyhlášeni vítězové.

„Již z názvu je zřejmě, že Dětský čin roku oceňuje hrdiny, kteří ještě nevstoupili do světa dospělých. Kdo jiný by tak měl rozhodnout o těch nejodvážnějších, nejobětavějších a nejvstřícnějších činech než samotné děti," říká Alžběta Suchanová, PR manažerka projektu Dětský čin roku. „Díky této formě hlasování se děti seznamují se všemi semifinálovými příběhy a vidí, že i zdánlivá maličkost může někomu významně pomoci. Nejenom vítězné, ale i semifinálové příběhy tak pro ně mohou být inspirací a prvotním impulzem pro konání dobrých skutků," dodala.

Semifinálové soutěžní příběhy jsou uvedeny na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

Je mezi nimi také příběh 13 letého Radka Novotného ze sedmé třídy Základní školy Lipenec s názvem Záchrana kamaráda. O vánočních prázdninách se pod chlapcem prolomil led na rybníku, Radek popisuje, jak ho vytáhl pomocí klacku z mrazivé vody ven.

Jedním z vítězů Dětského činu roku 2014 se stala 15letá Kateřina Novotná ze ZŠ Petra Bezruče v Žatci. Díky Katčině lásce a obětavé pomoci je její mladší sestra Eliška, která trpí těžkou formou dětské mozkové obrny, veselé a šťastné dítě. Její příběh v kategorii Pomoc ostatním zaujal odbornou a dětskou porotu tak, že mu přisoudila prvenství.

Zuzana Chmelikova