Nevšední předvánoční setkání proběhlo v minulých dnech v Dětském domově v Žatci. Sešly se tam tři desítky mladých lidí, kteří budou v brzké době opouštět dětský domov, anebo už mají odchod z dětského domova za sebou.

Seznamovali se s novým projektem Začni správně. Právě jim má projekt pomáhat dobře odstartovat do samostatného života po letech strávených v dětském domově. Najít práci, případně začít podnikat, dobře se postavit na vlastní nohy. Projekt připravila obecně prospěšná společnost yourchance ve spolupráci s nadací T-Soft Eternity. Inspirovat mladé lidi může i kniha Hejno bílých vran aneb Když opustíte děcák, která vyšla před několika týdny.

Setkání jako ve velké, velmi početné rodině

Autorky projektu Gabrielu Křivánkovou a Janu Merunkovou a také další členku týmu Začni správně Jaroslavu Kohoutovou děti z žateckého dětského domova přitom velmi dobře znají.

První dvě ženy před několika lety realizovaly v tomto domově celoroční projekt na podporu zdravých finančních a pracovních návyků dětí z dětských domovů Podnikám.eu a jsou v neustálém kontaktu s chovanci a vedením domova. Jaroslava Kohoutová zase dlouhá léta byla ředitelkou Dětského domova Žatec. Po dosažení důchodového věku se pak stala členkou expertního týmu Začni správně.

A tak mladí lidé z domova a jeho současná ředitelka Lenka Woloszczuková vítali návštěvu obzvlášť srdečně. Setkání proběhlo o Stříbrné neděli.A jak už to chodí v „děcáku", vlastně v jedné velké rodině, všichni společně si povídali, chystali občerstvení a domácí atmosféru. Přijeli i kamarádi z dalších dětských domovů Ledců u Slaného, Mašťova, Vysoké Pece, Unhoště.

Pilotní projekt Začni správně navazuje na projekt Podnikám.eu. Oficiálně odstartuje až v lednu, tohle bylo jeho první představení. Má pomoci mladým lidem z dětských domovů, pokud se do projektu přihlásí, hlavně s hledáním práce a bydlení. Ale i s řešením osobních a vztahových problémů či třeba hospodařením s penězi. „Jedná se o mladé lidi, kteří se v příštích dvou letech chystají opustit dětský domov a postavit se na vlastní nohy. V této počáteční fázi máme zatím přihlášeno do projektu celkem deset osob z několika dětských domovů v ČR. Zdá se to možná na první dojem málo, ale nám jde o kvalitu, nikoliv kvantitu. Každý z účastníků bude mít svého mentora, osobního rádce, s čímž nám pomáhá Unie mentorů, a kolem sebe několik lidí, kterým záleží na tom, aby start jeho samostatného života nezačal karambolem hned v první zatáčce," říká manažerka projektu Gabriela Křivánková.

Na projekt přispívají dobrovolní dárci

Projekt Začni správně je ojedinělý tím, že je financován nikoliv ze státních či evropských fondů, ale dobrovolnými dárci. Do projektu se mladí lidé mohou zapojit samostatně, vstup mladých dospělých do projektu může iniciovat i vedení dětského domova.

„Z našeho domova jsme do projektu vybrali pět mladých lidí. Žatecký domov je vlastně jeden z největších ve srovnání se sousedními ústavy, máme celkem 87 dětí. Pro mladé účastníky projektu mám jediný hlavní vzkaz Vydržet! Bylo tu mnoho snah, ale nikomu se to nepovedlo, reálně pomoci najít stálou práci pro naše mladé. A to ze dvou důvodů jednak samotné děti v tomto běhu na dlouhou trať nevydrží a za druhé firmy je nechtějí zaměstnávat. Bohužel, pořád přetrvává neveřejné veřejné mínění o ,dětech z děcáků´, což je špatné," říká Jaroslava Kohoutová, která má za sebou pedagogickou praxi 45 let a 20 let aktivně pracuje v Asociaci náhradní výchovy.

Jak projekt bude fungovat? Účastníci budou využívat volně materiály na webu zacnispravne.cz, účastnit se online přednášek, pracovních setkání mladých lidí z dětských domovů, získají osobního mentora, budou sdílet svoje příběhy.

Na nedělním setkání se sešli mladí lidé, které čekají první Vánoce mimo domov, ale i ti, které už je mají za sebou. Byly mezi nimi i „bílé vrány" protagonisté zbrusu nové knížky Hejno bílých vran aneb Když opustíte děcák. Například Veronika z Žatce, která dnes pracuje jako servírka a stará se o svou mladší sestru. Bydlí spolu kousek od dětského domova, kde vyrůstaly, aby byly blízko mladšímu bratrovi. Její příběh a příběhy dalších devíti dětí jsou součástí této nové knížky.

Alla Želinská