Moderní multikulturní středisko s digitálním kinem mohlo vzniknout v Podbořanech místo tamního zastaralého kulturního domu.

Sen filmových nadšenců ale tamní zastupitelé zavrhli, investice by byla příliš velká, navíc návštěvnost současného kina je velmi nízká.

Stejně jako mnohá další malá kina v celé České republice, má i to podbořanské, problémy s návštěvností. Na film tam průměrně dorazí šestnáct diváků. „Toto číslo je ale zvýšeno o návštěvníky nedávného festivalu Medicine film, když dvakrát sál zaplnily školy. Na české trháky přišlo 150 lidí,“ upozornila Jana Chvojková, úřednice podbořanské radnice, která má na starosti kulturu.

Někdy nepřijde ani noha

Průměrné číslo, bez navýšení, je ještě děsivější. „Na jedno představení nepřišel nikdo, na další šest nebo osm lidí. Průměr je někde kolem šesti,“ pokračuje. Radnice chce i přesto kino a kulturní dům provozovat, chce kulturní život v Podbořanech zachovat. Někteří zastupitelé by ale chtěli více, myslí si, že digitální kino by přitáhlo nové diváky.

„Je čas s tím něco udělat. Kino potřebuje modernizaci. Proměnit by se měl i vestibul, mohla by tam být kavárna, krámky. Kulturní dům by měl být pro lidi atraktivní,“ předstoupil před podbořanské zastupitele Lumír Šopf s tím, že v současné době je také možnost získat na digitalizaci kina dotaci.

Připojil se k němu i Jan Konopásek z Xtrems cinemas. „V klasických kinech nebude do tří let co hrát. Hollywoodská studia se rozhodla pro digitální formát a na klasické pásky se výhledově už nebude točit. V příštím roce se zdigitalizují i multiplexy a distributoři pak nebudou mít potřebu do malých klasických kin dávat filmy,“ tvrdil muž, který se rozšiřování digitálních kin zabývá. „Je ale potřeba zmodernizovat vše. Sedačky i prostředí. Může tu vzniknout i 3D kino, počítačová herna, sál pro nejrůznější prezentace. Dokonce by jste mohli mít i premiérové filmy jen několik dní po uvedení v Praze,“ lákal Konopásek podbořanské zastupitele.

Jasné NE

Ti ale zůstali neoblomní, digitálnímu kinu zatím řekli zcela jasné ne. Pro digitalizaci zvedli ruku jen dva. „Digitální kino je krásná věc, ale pro šestitisícové město je to zatím záležitost dost megalomanská,“ zdůvodnil postoj zástupců občanů podbořanský místostarosta Karel Honzl. Rekonstrukce by městskou pokladnu přišla na téměř sedm milionů korun.

„I kdybychom dostali dotaci, a to není jisté, museli bychom dát tři miliony kvůli několika málo divákům. Navíc jen díky digitalizaci se návštěvnost nezvedne,“ pokračoval. Do budoucna se ale vedení radnice digitálnímu kinu nebrání. „Vyčkáme. Cena elektroniky, když jde o novinku je také vysoká a postupem času klesá. Možná to takto bude i s digitálními kiny, až opadne nynější zájem, cena bude nižší,“ myslí si. Podbořanský kulturní dům provozuje od letošního ledna tamní radnice. Kromě filmových představení se tam konají akce škol, koncerty a divadelní představení. Ty mají u diváků velký úspěch.