V Lounech se objevili případy, že prodejci společnosti Mach3net, která poskytuje telekomunikační a datové služby, používají nepravdivé informace.

Firma má v plánu vybudovat v Lounech datové sítě a zahájila proto reklamní kampaň. Kromě nabídky služeb se ale lidé dozvídají i to, že budou muset odstranit stávající antény z jejich bytových domů a zakoupit si jejich služby. Jedná se ale o nepravdivou informaci. Takové jednání firma striktně odmítla.

„Z několika zdrojů jsme zjistili, že dealeři, kteří nabízejí produkty této společnosti, používají nepravdivé argumenty. Prodejci sdělují lidem, že budou muset odstranit antény z jejich domů a nezbude jim nic jiného, než se připojit na jejich síť a využívat jejich služby,“ upozornila Miloslava Kalivodová, vedoucí odboru místního hospodářství.

Firma podle ní teď připravuje postupně žádosti na zasíťování celého města.

Klamavé jednání zástupce firmy odmítl. „Rozhodně jsme nedali žádný pokyn, aby něco podobného naši technici či zástupci říkali. V současné době poskytujeme pouze internet a připravujeme doplňkovou službu - televizi, která bude ovšem nabídnuta našim stávajícím zákazníkům, pravděpodobně příští rok. Je možné, že se mohlo jednat i o konkurenční boj,“ sdělil k tomu jednatel společnosti Pavel Bartoš.

Město nebude žádné antény rušit

O umístění antény rozhoduje vlastník. „Jedná se o pasivní zařízení, které přijímá signál a jako takové nepotřebuje svolení Českého telekomunikačního úřadu. Umístění nové antény řeší stavební úřad formou územního souhlasu a prakticky není důvod takový souhlas nevydat. Pokud se jedná o výměnu zařízení, aby mohlo přijímat digitální signál, nepotřebuje vlastník domu žádné svolení orgánů státní správy. Službu pro připojením k internetu lze realizovat pomocí stávající rozvodů. Záleží už na každém vlastníkovi, jaké služby a sítě chce používat,“ vysvětlila M. Kalivodová.

Město Louny, jako vlastník několika bytových domů, nebude žádné antény rušit. „Nepřipravujeme žádné opatření, které by řešilo odstranění antén z těchto bytových domů. Naopak, i na domech ve vlastnictví města, schválených již k prodeji, byl již v předstihu zajištěn příjem digitálního vysílání,“ doplnila M. Kalivodová.