O umístění některého z děl světoznámého malíře a místního rodáka Zdeňka Sýkory do veřejného prostoru se v těchto dnech intenzivně hovoří v Lounech. Protože autor zemřel v roce 2011, jedná město s jeho manželkou Lenkou Sýkorovou.

Snahy směřují k využití prostoru před Vrchlického divadlem, přesněji k proměně místa. K jak zásadní, zatím není jasné. Jedno ze Sýkorových děl by měla tvořit mozaika na chodníku před vstupem do divadla. Neoficiálně se objevily i informace, že by se měl přetvoření dočkat celý prostor včetně průčelí kulturního zařízení. Zmizely by i obří kamenné koule, které k němu už neodmyslitelně pat­ří.

Studii představí ve čtvrtek

Jaký je skutečný plán na rekonstrukci prostoru, bude jasnější ve čtvrtek 28. srpna. Ve 14 hodin ve velké zasedací síni radnice proběhne veřejná prezentace studie. Přijít mohou i občané, které tato záležitost zajímá. „Ani my zatím nevíme nic konkrétního, studii nezadávalo město. Dozvíme se tedy vše jako ostatní na čtvrteční schůzce," uvedla na dotaz Deníku Lenka Rubešová, tajemnice kulturní komise při radě města, která bude muset k návrhu zaujmout oficiální stanovisko.

Zdeněk Sýkora byl s Vrchlického divadlem spjat zejména prostřednictvím slavné protipožární opony o rozměrech 5,8x7,8 metrů. Originál díla se však při rekonstrukci divadla v roce 2001 ztratil. Od roku 2011 ji v objektu připomíná velkoformátová fotografie.