Zhruba o milion korun klesla za rok částka, kterou dluží nájemníci bytů městu Žatec.

Zatímco vloni na podzim město evidovalo 344 dlužníků s dluhem 9,4 milionu korun, nyní počet dlužníků klesl na 236. Ti celkem městu dluží zhruba osm a půl milionu korun. Informoval o tom Karel Krčmárik, radní města.

Město vůči neplatičům značně přitvrdilo, dlužné nájemné často vymáhá soudně. Proti neplatičům nájemného podalo více než šedesátku soudních žalob na zaplacení dluhů, téměř tři sta exekučních návrhů na vymožení již soudně přiznaných dlužných částek a dvacítku soudních žalob na vyklizení bytů od jejich neoprávněných uživatelů.

„V soudních řízeních je město Žatec zatím velmi úspěšné, o čemž svědčí mimo výše uvedených částek také skutečnost, že za poslední rok a půl se podařilo vyklidit a zpět městu předat celkem třicet bytů, které užívali neoprávnění nájemníci. Větší část těchto bytů je nyní prodávána za tržní ceny, které tak tvoří nepředpokládaný příjem do městské pokladny. Část bytů si město ponechalo pro nutné účely ubytování, například pro lékaře žatecké nemocnice,“ uvedl K. Krčmárik.

Podle jeho slov bude vedení Žatce pokračovat v důsledném vymáhání dluhů od nájemníků městských bytů. A to i za pomoci soukromých exekutorů. „Jejich způsob vymáhání se jeví jako nejefektivnější,“ sdělil.

Vedení města na druhou stranu úplně přestalo odpouštět dlužné nájemné a po žadatelích trvá na zaplacení celé částky. Dlužníci tak mohou nanejvýš počítat s možností postupného splácení dluhu formou pravidelných splátek. „Rada města do současné doby zatím schválila všechny žádosti občanů, kteří mají snahu své dluhy uhradit dobrovolně postupným splátkováním,“ uvedl k tomu radní Karel Krčmárik.