Kolem památek se bude dnešek a zítřek točit v Žatci, který má v tomto ohledu co nabídnout. Ale nejen je chce Žatec představit během slavnostního celonárodního zahájení Dnů evropského dědictví. Město zamýšlí turistům předvést i nové atrakce, pro děti je připravena soutěž.

Zatímco dospělí návštěvníci si budou moci pečlivě prohlížet všechny zpřístupněné objekty, děti se mohou zabavit, čeká je pozornost od města. „Připravili jsme pro děti soutěž, při které musí poznat některé objekty a zodpovědět otázky. Odpovědi se dozví při návštěvě těchto památek,“ přiblížila hru Simona Janoušová z žateckého informačního centra.

Děti budou soutěžit na pěti místech, start je v Chrámu chmele a piva, cíl pak u radnice. Letáky pro účast v soutěži lze hledat hned na čtyřech místech – v žateckém infocentru, v Chrámu chmele a piva, muzeu K. A. Polánka a v Chmelařském muzeu.

Žateckým mottem pro národní zahájení Dnů evropského dědictví neboli dne památek, je heslo „Památky – tvůrci panoramat našich měst.“

Zahájení proběhne v pátek 9. září a v sobotu 10. září. Pestrý program je připraven pro oba dva dny, slavnostní otevření proběhne v sobotu v 10 hodin na náměstí Svobody. Budou vystupovat šermíři, divadla, sokolníci, bude možno navštívit historický jarmark. „Zveme návštěvníky ale také na nové atrakce města, například do ojedinělého Chrámu chmele a piva,“ láká do Žatce místostarosta Jan Novotný.

Zpřístupněných bude celkem třicet osm památek, některé jen zvenčí, další umožní unikátní prohlídky. „Výjimečně bude otevřené podzemí v okolí bývalé Pražské brány, známkovna chmele, sklep historického domu v centru,“ pokračuje Novotný.

Čtěte také: Dny evropského dědictví letos začnou v Žatci