VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Libčevsi a Řisut byl vydán zákaz vstupu do lesů

Lounsko - Porosty jsou stále poškozené po vichřici z konce října, lidem by mohlo hrozit nebezpečí. Zákaz potrvá až do konce ledna.

23.11.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

V oblasti severozápadních Čech ještě stále nejsou vyřešené a odstraněné všechny škody, jež vznikly po řádění vichřice Herwart v závěru října. V Českém středohoří v lokalitě kolem Libčevsi a Řisut na pomezí Lounska, Litoměřicka, Mostecka a Teplicka byl tento týden vydán zákaz vstupu do lesa. Řada stromů je poškozených, lidem v lese by mohlo hrozit nebezpečí zranění kvůli pádu kmenů nebo větví.

"Zákaz vstupu do lesů byl vyhlášen 20. listopadu, a to s okamžitou platností. Zákaz potrvá až do 31. ledna 2018. Důvodem je nutnost odstranění následků větrné kalamity z 28. a 29. října a stále trvající možné ohrožení zdraví a bezpečnosti občanů, návštěvníků lesa," vysvětlila Marie Nováková z odboru životního prostředí Městského úřadu Louny.

Radnice vydala rozhodnutí o zákazu vstupu do lesa formou veřejné vyhlášky. Zákaz se nevztahuje na pracovníky lesní správy, na zaměstnance státní správy, na lidi pověřené likvidací kalamity. Vlastníkem dotčených lesních pozemků je společnost Lesy Sever se sídlem v Bílině. Ta radnici sama požádala o vydání rozhodnutí k omezení vstupu veřejnosti do lesa.

"Žádosti jsme vyhověli v zájmu ochrany života a zdraví osob při obecném užívání lesů," dodala Marie Nováková. Vlastník pozemků dostal také povinnost v terénu zřetelně vyznačit informace o zákazu vstupu na lesní pozemky kvůli hrozícímu nebezpečí.

Vichřice napáchala škody

V Libčevsi se o novém zákazu dozvěděli ve středu ráno. "Na obecní úřad byl doručen dopis s rozhodnutím o zákazu. O škodách v lesích v našem okolí mnoho podrobností nevím, ale na vichřici v závěru října si pamatuji dobře, natropila tu dost škod i v samotné obci. Jednomu z majitelů domů odnesla část střechy, druhému zbourala přístřešek. Škody vznikly i na obecních budovách. Jeden strom spadl na elektrické vedení a v části obce od víkendu až do pondělí odpoledne nešla elektřina," uvedl Tomáš Ekrt, starosta Libčevsi.

V okrese Louny řádila vichřice ještě také například v zámeckém parku v Krásném Dvoře, kde poškodila nedávno opravenou památku s rozhlednou - novogotický templ. Škoda byla vyčíslena na 300 tisíc korun. V parku vichr shodil zhruba patnáct stromů. Několik dní byl zámecký park rovněž uzavřen pro veřejnost kvůli nebezpečí pádu stromů. Nyní už je opět otevřen. Podobný byl vývoj i v rozlehlém městském parku v Lounech u Ohře, známých Masarykových sadech, kde je umístěno i přírodní výstaviště.

Orkán, kterému meteorologové dali jméno Herwart, se přehnal nad střední Evropou 28. a 29. října a v České republice napáchal škody za více než 1,3 miliardy korun. Pojišťovny musely v souvislosti s touto vichřicí řešit kolem 40 tisíc pojistných událostí, uvedla Česká asociace pojišťoven.

Autor: Libor Želinský

23.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Loňský vánoční koncert v žateckém divadle. V popředí Ústecký komorní orchestr.

V divadlech v Žatci a Lounech zazní Rybova Česká mše vánoční

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Tipy na víkend: advent, koncerty, Betlémské světlo

Okres Louny - Podívejte se s námi, na jaké kulturní a společenské akce v okrese Louny se můžete vydat s rodinou či přáteli během nadcházejícího víkendu.

Školáci v okrese Louny budou mít jarní prázdniny jako první

Okres Louny – Začnou jim už 5. února, naváží tak na jednodenní pololetní prázdniny v pátek 2. února.

Studenti připravili večerní program u chmelového majáku

Žatec – Chybět nebudou stánky studentů s různou tématikou, zájemci mohou zdarma vystoupat na věž, připravuje se koncert studentské kapely.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT