Přítomné například zajímalo, jaká je kapacita haly, kde se bude parkovat nebo jak vůbec bude návštěva areálu probíhat. Prohlédnout si mohli také rozsáhlé technologické zázemí, jež bude jinak veřejnosti nepřístupné.

Celková kapacita haly je 196 návštěvníků, k dispozici budou mít 240 skříněk ve společné šatně pro ženy a muže. U té jsou převlékací kabiny, podobně jako například v Chomutově. Každý dostane čip, u pokladny si do něj bude moci vložit peněžní částku pro útratu v občerstvení. Stejně jako třeba v Mostě. S aquacentry v těchto městech se ale nová lounská hala srovnávat nedá, je o poznání menší. Nicméně nabídne podobné služby – bazén, wellness část a sauny.

Hlavní část haly tvoří 25metrový plavecký bazén se šesti drahami. „Záměrně jsme zvolili pozvolný vstup po schodech, aby se do něj nebály menší děti a nepřinášel potíže méně pohyblivým lidem,“ vysvětlila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Ve wellness části velké vnitřní haly jsou vzájemně propojené relaxační bazén, divoká řeka a bazének se skluzavkou. Bazének pro dojezd 80 metrů dlouhého tobogánu je samostatný. Z vnitřní haly je možné proplout do venkovní vířivky, což návštěvníci ocení hlavně v zimním období. Pro nejmenší je v areálu kojenecký bazén se zázemím pro doprovod. V další části haly je bio a finská suna s ochlazovacími bazénky, odpočívárnou a parní lázní. V nabídce haly budou i masáže.

Výstavba nové plavecké haly vyšla na 218,7 milionu korun, z čehož 40 milionů pokryla dotace z Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Cena se během stavby nezvýšila. „Když se objevily vícepráce, hledali jsme, kde by se mohlo ušetřit. Nechtěli jsme cenu navyšovat,“ zmínil lounský starosta Pavel Janda. „Projektanti počítali s mnohem větší plochou vnitřních obkladů a venkovní hliníkové části fasády. Tady jsme uspořili něco přes dva miliony korun oproti plánu. Také se vyškrtlo venkovní osvětlení tobogánu za osm set tisíc korun. Nebylo nutné a bylo zbytečně drahé,“ přiblížil starosta.

Co se nepodařilo dodržet, byla doba výstavby, se kterou se začalo v listopadu 2018. Protáhla se o 44 dní. Původně měla být hala hotová letos v dubnu, nakonec to bylo v červnu. „Za zdržením mohlo hlavně počasí. Některé dny nemohl pracovat jeřáb, jindy zase betonáři. Žádnou smluvní pokutu nebudeme požadovat, důvody jsme uznali. Pro nás bylo důležité, aby firma odvedla kvalitní práci,“ řekl starosta.

Kvůli celosvětové pandemii koronaviru přišly určité problémy, nikoliv zásadní. „Ve Španělsku se zasekl výtah, v Číně osvětlení. Kromě laviček k bazénu už je vše ale na místě,“ přiblížil starosta.

Některé drobnosti bude třeba dodělat ještě po otevření haly. Například pochozí molo pro rozhodčí při plaveckých závodech, dovybavit fitness, otázkou také je, zda se nebude muset řešit malá výška plotu kolem venkovní vířivky. Ta může svádět třeba alkoholem posilněné kolemjdoucí k její noční návštěvě. „Na vířivce bude roleta a mříž, takže se nikdo do vody nedostane. Pokud se ale přes plot bude lézt, budeme to muset řešit,“ vysvětlil starosta.

Vlastní parkoviště plavecká hala nemá. Návštěvníci mají využívat ta u polikliniky nebo okolních úřadů. „Největší nával do haly bude odpoledne, večer a během víkendů, kdy jsou naopak tato parkoviště prázdná. Ve vzdálenosti dvě stě až tři sta metrů od haly jsou další parkoviště pod domovem pro seniory nebo parkoviště u samoobsluhy Pramen,“ vypočetl Pavel Janda