V ulicích Loun se za měsíc objeví autobusy nového dopravce. Městskou hromadnou dopravu (MHD) po dlouhých letech přestane zajišťovat Dopravní podnik Ústeckého kraje, novým dopravcem se stane společnost Autobusy Karlovy Vary. Lounská radnice v pondělí 23. července zveřejnila jízdní řády MHD, které začnou platit 26. srpna. Tedy v den, kdy ke změně provozovatele MHD v Lounech dojde. S tím souvisí i výměna označníků na zastávkách, která ve městě proběhla v uplynulých dnech.

Rozsah spojů zůstane přibližně stejný jako doposud. Novinkou je nová linka, k současným dvěma přibude ještě třetí. „Nově vzniklá linka číslo 3 pojede stejnou trasou jako linka číslo 2, ale přes průmyslovou zónu. V současné době některé autobusy linky číslo 2 do zóny zajíždějí, ale aby to bylo pro cestující srozumitelnější, rozhodli jsme o vytvoření zcela nové třetí linky,“ vysvětlila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Autobusy MHD v Lounech jezdí mezi západním sídlištěm, kolem centra k hlavnímu vlakovému nádraží. Linka číslo 1 jede přes Komenského náměstí a sídliště Hrnčířská, linka číslo 2 jede „horem“ přes Tyršovo náměstí, kolem polikliniky a Zahradní město. Nová linka 3 bude zajíždět do průmyslové zóny na východním okraji města, kde v několika továrnách pracují tisíce lidí.

Některé autobusy budou i dál jezdit do okolních obcí - Obory, Černčic nebo Vršovic. „Změnou je, že si obce dojednaly vlastní smlouvy s novým dopravcem. Je to tak spravedlivější,“ sdělila Sunkovská. Město Louny tím ušetří.

Naopak náklady pro obce se zvýšily. „Dosud jsme platili zhruba 13 tisíc měsíčně, nově to vychází na 22 tisíc korun. Počet spojů MHD budeme mít stejný jako teď, do budoucna ale uvidíme, zda od některých neustoupíme,“ uvedla starostka Vršovic Pavlína Adamová.

Přes obec kromě lounské MHD totiž poměrně často jezdí také „krajské“ autobusy na lince z průmyslové zóny Triangle do Třebívlic. Na ty obec finančně nepřispívá. „Někdy jezdí krajské autobusy a autobusy MHD ve stejných časech. Výhodou spojů MHD ale je, že jedou kolem Kauflandu nebo polikliniky, kam hlavně starší lidé od nás nejčastěji do Loun míří. Uvidíme v budoucnu, jak budou spoje vytížené,“ dodala starostka.

Město Louny dokončilo po čtyřech letech různých průtahů výběrové řízení na nového provozovatele MHD na začátku letošního roku. Smlouva má trvat do roku 2028. Výběrové řízení snížilo cenu, kterou město platí autobusovému dopravci, ze současných 46,41 koruny za jeden ujetý kilometr na 43,80. „Nemůžeme ale říci, zda a v jaké výši se sníží náklady města. Bude záležet především na tom, jak bude městská autobusová doprava v Lounech využívána, protože město platí rozdíl mezi tržbami a náklady,“ vysvětlila Sunkovská. I dál bude město ročně doplácet za MHD miliony korun.

Společnost Autobusy Karlovy Vary zajišťuje provoz městských doprav v Chebu, Sokolově, Aši a Varnsdorfu. Autobusy v Lounech nasadí nové, nízkopodlažní s naftovými motory s nejpřísnější emisní normou. Na „čistou“ MHD jsou v Lounech ostatně zvyklí, nyní tam jezdí autobusy na zemní plyn.