Ve změně jízdního řádu, která začne platit v neděli 9. prosince, pozitiva zatím nepřicházejí. Spíš naopak. Cestování se časově ještě protáhne.

Podle letošního jízdního řádu jezdí osobní vlaky Českých drah mezi Louny a Lovosicemi jednu hodinu a čtyři minuty. Podle nového to bude o pět minut déle. „Zatím je hotová modernizace trati po kolejové stránce, není ještě dokončené zabezpečovací zařízení, což se plánuje během první poloviny příštího roku. Zrychlení provozu se chystá od jízdního řádu 2019/2020. Počítáme také s rychlejšími vozidly na trati,“ sdělila mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

Pozitivní pro cestující je, že minulostí jsou výluky, které na trati probíhaly řadu měsíců. Ta poslední skončila v pátek 7. prosince.

Vlaky ale jezdí na trati pomalu, zatím totiž nefunguje nové zabezpečovací zařízení. „V příštím roce je plánována dvoutýdenní výluka v březnu, kdy dojde k přezkoušení a aktivaci sdělovacího a zabezpečovacího zařízení celého úseku mezi Louny a Lovosicemi. Po této aktivaci by měl nastat plnohodnotný provoz s plným komfortem pro cestující a zprovoznění zabezpečených silničních přejezdů,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

S úplným dokončením revitalizace trati za zhruba miliardu korun se počítá příští rok v srpnu.

Plán je ušetřit 20 minut

Dojde ke zvýšení maximální rychlosti vlaků ze 60 až na 100 kilometrů v hodině. Počítá se tak se zkrácením jízdní doby osobních vlaků mezi Lovosicemi a Louny o 20 minut. Zrychlení umožní zavedení přímých spěšných vlaků mezi Žatcem, Louny a Ústím nad Labem. Vzdálenost by měly urazit asi za hodinu.

Žatec ani Louny přímé spojení s krajským městem nyní nemají. Ani autobusové, ani vlakové. „Přímé spěšné vlaky do Ústí uvítáme. Jako obecně každé zlepšení v dopravní obslužnosti města,“ sdělil žatecký místostarosta Jaroslav Špička.

K zavedení spěšných vlaků by mělo dojít v novém jízdním řádu na konci příštího roku. Ke zrychlení těch osobních možná dojde už v polovině roku se změnou jízdních řádů.

Změny na trati ale nastanou už teď, v neděli 9. prosince. Vlaky mezi Louny a Lovosicemi se už nebudou křížit na Lounsku v Košticích, ale v Radonicích. V Libochovicích na Litoměřicku tak odpadne čekání na protijedoucí vlak. Zastávka v Radonicích se úplně ruší. Lidé z vesnice tak musí na vlak do Pátku. Z nějakých 700 metrů z kraje Radonic se jim cesta prodlouží na přibližně kilometr. Zrušení zastávky je jedním z důvodů, proč se vedení Peruce, pod kterou vesnice spadá, rozhodlo silnici mezi Pátkem a Radonicemi osvětlit. „U silnice jsme postavili tři desítky lamp veřejného osvětlení,“ sdělil starosta Peruce Radomír Bláha.