Celkem devět politických subjektů zaregistrovalo své kandidátky pro podzimní komunální volby v Lounech. Tedy stejně jako před čtyřmi roky. V současné době probíhá kontrola a případné opravy kandidátek. Starosta Loun jde do boje znovu, naopak místostarosta končí.

Mezi zájemci o 29 míst v lounském zastupitelstvu nechybějí celostátní strany jako ANO, ODS, ČSSD, KSČM a SPD. Právě ty si před čtyřmi lety rozdělily většinu mandátů, nejúspěšnější ANO a ČSSD jich mají po pěti, komunisté čtyři a ODS tři. Stejný počet, tedy tři, získala v posledních volbách TOP 09. Ta se teď spojila s nezávislými kandidáty a zástupci hnutí Pro zdraví a sport a podali společnou kandidátku s názvem Pro lepší Louny.

„V tuhle chvíli tvoří koalici na lounské radnici pět stran, což není ideální. Jsem rád, že se nám podařilo shodnout se na rozumném programu pro Louny a domluvit se už před volbami. Drobení sil dnes nemá žádný smysl. Kam to může vést, vidíme v celostátní politice. Louny potřebují jasnou vizi, ne politikaření,“ upozornil lídr kandidátky hnutí Pro lepší Louny Pavel Janda.

Volební kampaň zahájila kandidátka plakátovací akcí ještě před prázdninami, v programu má například dostavbu sportovní haly pro míčové hry.

Absolutně největší počet hlasů získal v minulých komunálních volbách současná starosta Radovan Šabata z Unie pro sport a zdraví. V čele města je od roku 2012 a v letošních volbách kandiduje znova. „V našem programu je výstavba městské plavecké haly a uskutečnění dalších rozjetých investic ve městě. Například revitalizace městského parku. Za důležité považuji také to, abychom spolu s dalšími městy stále vyvíjeli tlak na dostavbu dálnice D7 z Chomutova do Prahy,“ připomněl Radovan Šabata.

Unie pro sport a zdraví bude na podzim obhajovat čtyři mandáty.

Do voleb jde také uskupení Louny Spolu, což je koalice KDU-ČSL, Strany zelených a Nezávislých kandidátů. V současnosti má tři zastupitele. "Jsme největší lounská občanská koalice. Kandidujeme jako sdružení aktivních mladých lidí, které svými zkušenostmi jistí několik známých jmen lounské společnosti. Jde nám o to, aby město bylo ochotné, jde nám o řešení problémů namísto vymlouvání se, že něco nejde," sdělil Vratislav Filípek ze zmíněné kandidátky, jejímž lídrem je Jan Žalud.

Dalším hráčem v podzimních komunálních volbách je Volba pro město. Ta má v zastupitelstvu tři lidi, Jan Čermák je místostarostou. Letos ale ve funkci končí. „Dopředu jsem avizoval, že tohle je moje poslední funkční období, že už kandidovat nebudu. Na podzim mi bude 69 let, je čas přenechat místo jiným,“ sdělil Jan Čermák, který je v lounském zastupitelstvu už 12 let.

Komunální volby proběhnou v pátek 5. října a sobotu 6. října. Někde jsou spojené s volbami do Senátu, okresu Louny se to ale netýká.

Nynější mandát Zdeňky Hamousové, senátorky za okresy Louny a Rakovník, vyprší až za dva roky. K senátním volbám se tak v okrese Louny půjde až v roce 2020.