Podnikatel, živnostník, důchodce, technik a učitel. To je nejčastěji uváděná profese na kandidátkách pro říjnové komunální volby v okrese Louny. Kandiduje celkem 2 560 lidí, 65 procent jsou muži. Pětina lidí, kteří usilují o zvolení do obecních zastupitelstev, je ve věku 60 a více let. Průměrný věk kandidátů je 47,34 roku.

Podle statistik Deníku je mezi kandidáty v okrese Louny podnikatelů nebo živnostníků nejvíc, přibližně 12 procent. Důchodců je desetina. Šest procent lidí uvádí jako svou profesi technik, pět procent učitel nebo ředitel školy. Zdravotní sestry a lékaři tvoří tři procenta kandidátů, současní starostové a místostarostové dvě. V Žatci se o přízeň voličů uchází 12 kandidátek. Nejvíc ze všech měst a obcí okresu Louny. Hnutí ANO 2011 jde v Žatci do voleb v čele s učitelem Radimem Laiblem a starostkou a senátorkou Zdeňkou Hamousovou. I ona je původní profesí učitelka, respektive ředitelka školy. A dalších pět lidí na kandidátce tohoto hnutí jsou učitelé nebo studenti.

Českou pirátskou stranu do voleb vede Vladimír Vlach, který jako povolání uvádí IT technik a předseda spolku ŽOK. Druhý na kandidátce je jednatel společnosti Petr Šmíd. Uvedená povolání dalších kandidátů jsou pestrá. Nechybějí hudebníci, krajinná ekoložka, umělec nebo rastaman - což je člověk alternativního způsobu života s důrazem na duchovní rozměr a propojení s přírodou.

Česká strana sociálně demokratická má v čele jednatelku seniorcentra Stanislavu Žitníkovou a Martina Hantáka, u nějž je v kolonce povolání uvedeno osoba výdělečně činná. U dalších lidí na kandidátce je to třeba fotograf, rentier, forklift driver a třikrát řidič.

Poradenská činnost a výzkumná pracovnice. To jsou povolání Karla Krčmárika a Ivany Malířové v čele kandidátky komunistů. Ta je zajímavá v tomto ohledu tím, že na ní jsou tři pracovníci bezpečnostní agentury.

Občanská demokratická strana se řadí na pravou stranu politického spektra a bývá někdy označována za stranu podnikatelů. V Žatci to nyní naplňuje. Na kandidátce má 13 ředitelů, jednatelů, podnikatelů nebo osob výdělečně činných. Platí to i u Marcela Kollmanna a Petra Dočkala, kteří ji do voleb v Žatci vedou.

Šest živnostníků je na kandidátce SNK Evropští demokraté. To platí také o dvojce kandidátky Bohumilovi Janoušovi, jenž je provozovatelem autoškoly. V čele je ředitel technických služeb Andrej Grežo. Na kandidátce nechybějí lékaři, záchranář nebo kriminalista ve výslužbě.

Starosty a nezávislé do voleb v Žatci vedou gastronom a archeolog Milan Bočkai a Petr Čech. V kolonce povolání mají další kandidáti uvedeno například prezident Aikido Žatec, pizzař nebo svobodné podnikání.

Dělník nebo operátor je nejčastěji uváděné povolání na kandidátce SPD Tomia Okamury. Svoboda a přímá demokracie v Žatci má v čele rehabilitačního pracovníka Vladislava Hrbáčka, druhý v pořadí je vychovatel Vězeňské služby ČR Tomáš Winkelhöfer.

Hned osm lidí uvádí jako své povolání živnostník na kandidátce Unie pro sport a zdraví. To je příklad její dvojky Martina Štrosse, který je majitelem fotoateliéru. Jedničkou je veterinární lékař Břetislav Frýba a právě tento obor je na kandidátce často zastoupen. Nechybějí lékař, zubařka, farmaceut nebo rehabilitační pracovnice.

Nové strany a hnutí

Místostarosta města a manažer UNESCO Jaroslav Špička a ekonom Milan Lacko jsou na čele kandidátky Volba pro město. Největší zastoupení na ní mají pedagogové, jako své povolání ho uvádí hned pět lidí.

Zcela novou kandidátku Žatec srdce regionu vede do voleb asistent manager Koito Czech a bývalý místostarosta Žatce Jan Novotný, druhý v pořadí je ředitel závodu DESK-FORM Štěpán Kuna. Právě tato kandidátka má u svých členů kolonku povolání vyplněnou nejkonkrétněji. Voliči se tak dozvědí, že kandidáti jsou například organizátoři Dočesné, amatérští herci, propagátoři chmelařského regionu, žatečtí patrioti nebo církevní kurátoři.

A nová je také kandidátka s názvem Žatečtí sociální demokraté a nezávislí. V jejím čele jsou místostarostka Jana Nováková a sociální pracovník Miroslav Jan Šramota. Kolonka povolání kandidátů je různorodá, pouze dvakrát se tam opakuje důchodce a středoškolský pedagog.

Všechny kandidátky, které jdou v Žatci do voleb, mají maximální počet členů. Tedy stejný, jako je počet míst v žateckém zastupitelstvu. Ten je 21. V komunálních volbách tak v Žatci kandiduje 252 lidí.

Pro srovnání. Před čtyřmi lety se ve městě o přízeň voličů ucházelo celkem 14 stran a hnutí, kandidovalo o 42 lidí víc.