Desítky let životních zkušeností, pádů, zklamání, ale i radostí a úspěchů. Ale už také velmi vysoký věk. Na druhé straně minimální zkušenosti, často naivita, ale zato zápal a nadšení. Je prospěšnější zastupitel senior nebo naopak junior? Do nadcházejících komunálních voleb jdou obě skupiny - osmnáctiletí i osmdesátníci.

Osmnáctiletých kandidátů je v okrese Louny devět. Ve městech je to jeden v Podbořanech, jedna v Postoloprtech, kde o post „městské poslankyně“ usiluje účastnice soutěže Miss Denisa Czervoniaková, a tři v Žatci. Jedním z nich je Petr Bláha na soupisce uskupení Žatec srdce regionu.

„Ke kandidatuře mě vede nespokojenost s tím, co se v Žatci děje. Mám své vize a chtěl bych přispět ke změně. Zastupitelé nyní nespolupracují, nedokážou se vůbec dohodnout, jen se hádají, očerňují a osočují. To se mi nelíbí. A když už se dohodnou, není to pro lidi,“ myslí si Bláha.

Chce hájit názory vrstevníků

Tak jako jiní mladí kandidáti i on často slyší narážky na svůj věk. Řada jeho oponentů tvrdí, že bez zkušeností ze zaměstnání a ze života nemůže kvalitně rozhodovat. „Setkávám se s tím často. Ale proč někoho vyřazovat kvůli věku? Myslím, že v zastupitelstvu by měly být všechny věkové kategorie, já bych rád zastupoval názory mladých. I ti mají názory a právo je říkat,“ tvrdí žatecký student gymnázia.

Z celkového počtu 2 560 lidí, kteří kandidují do zastupitelstev v okrese, jich je do 19 let jen 23, tedy necelé jedno procento. „Ano, zkušenosti mohou někdy chybět, ale dají se nabrat. Pořád se snažím vzdělávat a mám hodně elánu. A někdy může zkušenosti nahradit odhodlání něco změnit,“ uvádí Bláha. Pokud bude zvolen, chtěl by se věnovat problémům dopravy, koordinaci oprav chodníků, projektu smart cities či zkvalitnění služeb radnice.

Nejvíce lidí usilujících o vstup do zastupitelstva v regionu je ve věkové kategorii 60 let a více. Je jich 524, tedy 20,5 procenta. Celá řada kandidátů má ale i hodně přes sedmdesát. A najdou se i osmdesátníci.

Ve městech regionu je to například Stanislav Jančík (81), který je v Podbořanech na soupisce komunistů. Nebo Ján Pavlík (80) na kandidátce stejné strany v Postoloprtech. Tomáši Koudelkovi, který kandiduje za „Žatec srdce regionu“, je 81 let. Úplně nejstarším je v okrese Zdeněk Suchan z Loun. Dvanáctce na soupisce KSČM je 86 let, je tedy o 68 let starší než Petr Bláha.

Suchan byl v minulosti lounským zastupitelem i radním, nyní je stále aktivní ve finančním výboru města. Svůj věk jako handicap necítí. Proč se rozhodl znovu kandidovat? „Chci hlavně pomoci lidem z kandidátky. I když mám svůj věk, pořád se zajímám, jsem aktivní, pracuji ve finančním výboru,“ popisuje svou motivaci.

Pokud by se do lounského zastupitelstva propracoval, chtěl by se věnovat hlavně ekonomickým záležitostem. Ekonomice a obchodu se ostatně věnoval celý život.

Ani on by ze zastupitelstva nevyřazoval žádnou věkovou skupinu. „Určitě by tam měli být starší i mladí lidé. Každý přinese něco, zkušenosti nebo nadšení, doplňují se,“ dodává Suchan.