Množství projektů, spolupráce se zaměstnavateli a co nejvíce výuky v praxi. Tyto vlastnosti spojují vítěze v soutěži Dobrá škola Ústeckého kraje.

Z prvenství se těší na Střední škole Pohoda Litoměřice, která vychovává nové cukráře, kuchaře, číšníky, kadeřnice, maséry, kosmetičky nebo pracovníky v cestovním ruchu. „Snažíme se výuku dělat moderní a živou, aby se žáci naučili a zároveň je to bavilo. Připravujeme je na další život. Žáci mají opravdu hodně praxe a jsme aktivní v různých projektech,“ vyjmenovává zástupkyně ředitelky Jana Šímová, jaké jsou podle ní důvody úspěchu.

Ústecký kraj tentokrát vyhlásil soutěž pro školy, které nezřizuje krajský úřad. Do letošního ročníku se přihlásilo deset institucí. „Cílem je prostřednictvím přirozené soutěživosti dětí, mládeže, ale také samotných škol zlepšit výsledky vzdělávání,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Na školy se zaměřila odborná porota. „Hodnocena byla celá řada kritérií. Výsledky vzdělávání, spolupráce s vysokými školami a zaměstnavateli, výsledky v různých soutěžích, účast v projektech, kurzech a různých akcích nebo například vydavatelská činnost,“ přidala Michaela Soukupová z krajského úřadu.

Druhá skončila v klání Soukromá hotelová škola Bukaschool Most. Ta se zaměřuje na gastronomii, hotelnictví a turismus. „Naši studenti jsou často úspěšní v různých odborných soutěžích. Hodně spolupracujeme se zaměstnavateli, mají hodně kvalitní praxe. Prosazujeme individuální přístup, zajišťujeme odborné stáže pro studenty, a to i v cizině,“ připomněla zástupkyně ředitele Bukaschool Most Gabriela Raková. „Ocenění je pro nás potvrzení, že jdeme správným směrem. Stříbro je příjemná odměna,“ pokračovala Gabriela Raková.

Bronz putuje do města chmele a piva. „Výsledek nás hodně potěšil. Je to ocenění práce nejen vyučujících, ale také studentů,“ říká Stanislava Sajdlová, ředitelka třetí SOU a SOŠ, SČMSD Žatec. Také tam se zaměřují na hotelnictví a gastronomii, nedávno například otevřeli nový obor pro sládky.

Odměna 600 tisíc 

Úspěšné školy dostanou od Ústeckého kraje také dotaci. Celkem do soutěže poslal 600 tisíc korun, první získá 300 tisíc, druhá 200 a třetí 100 tisíc. Všechny školy chtějí finance použít na zkvalitnění výuky a vybavení odborných učeben. „Peníze věnujeme na dovybavení a modernizaci, například je použijeme na zkvalitnění učebny pro sládky,“ prozradila ředitelka žatecké školy.

Klání Dobrá škola vypisuje Ústecký kraj také pro školy, jež sám zřizuje. Letošní výsledky budou známé v listopadu. Loni mezi gymnázii uspělo to ústecké v Jateční ulici, mezi ostatními školami byla první obchodní akademie v ústecké Pařížské ulici.