Přesto si zájemci o tento druh zábavy mají alespoň částečně z čeho vybírat. Chmelařské náměstí, Žatecký pivovar, klášterní zahrada, Hošťálkovo náměstí, Galerie Sladovna, Chmelařské muzeum nebo klub MoTáč v Bezděkově. Tam všude se o víkendu chystají koncerty a další zajímavé akce.

Dočesnou zrušil její pořadatel, město Žatec, už na jaře. Místo toho v rámci projektu Dočesná jinak finančně podpořil řadu menších akcí, které probíhají od července do října. A právě nadcházející víkend, kdy se měly tradiční slavnosti chmele a piva konat, jich bude nejvíc. Na jednotlivých pořadatelích bude, aby zajistili bezpečnostní a hygienická opatření.

„Zatím jsem s akcemi v rámci projektu Dočesná jinak spokojená. Jednotliví pořadatelé přišli s pestrou nabídkou akcí, konají se v různých částech města, což je dobře. Uvidíme, jak organizačně zvládnou nadcházející víkend, kdy je akcí nejvíc,“ sdělila žatecká starostka Zdeňka Hamousová. „Ve vedení města pak vše zhodnotíme. Bude to pro nás podnět, kam by se Dočesná v Žatci mohla ubírat v budoucnu,“ dodala.

Například Chmelařské náměstí nabídne program v pátek 4. a sobotu 5. září, na dvou scénách se vystřídá řada vystupujících. K těm nejznámějším patří bavič Milan Pitkin nebo zpěvák Stanislav Hložek. Pořadatelé zvou také na páteční večerní dance party. 

Sobotní akce v Žateckém pivovaru nabídne kromě vystoupení několika kapel také Memoriál Lojzy Lupulína – recesistické soutěže družstev, které tam běžně probíhají během Chmelfestu. Tato tradiční jarní akce však byla letos zrušena. Rovněž v areálu Klášterní zahrady se ve stejný den představí při koncertech několik účinkujících, k těm nejznámějším patří zpěvačka Sabina Křováková. Na Hošťálkově náměstí se v sobotu chystá akce s názvem Dočesná na Hošťálu, pořádá ji klub Budík.

„Dopoledne plánujeme akce pro děti, například tvořivou dílnu nebo loutkové divadlo. Odpoledne zazní živá hudba, jazzová, balkánská a židovská muzika,“ přiblížil Ota Blail ze zmíněného spolku. Koncerty se plánují v sobotu také v Galerii Sladovna nebo v nedalekém Bezděkově, kde v klubu MoTáč vystoupí kapely Full time z Podbořan a Hlahol z Teplic.

Rovněž žatecké Chmelařské muzeum se zapojí do víkendového dění v Žatci. „V pátek od 17 hodin proběhne v našem muzeu podvečer pro dospělé plný her, zábavy, hudby, piva a chmele,“ zve ředitel muzea Vladimír Valeš. Muzeum je součástí komplexu Chrámu chmele a piva, který na sobotu připravil den otevřených dveří. Zájemci si mohou jeho prostory prohlédnout zdarma.

Letos měl proběhnout 63. ročník Dočesné. V Žatci se nekonala zatím pouze dvakrát. Nejprve v roce 1968 kvůli srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a v roce 1981 v reakci na důlní neštěstí na Mostecku.