V Žatci se stále častěji ozývají hlasy, že podoba městské slavnosti Dočesné by se měla změnit. Lidé upozorňují na stále větší rozměr akce a s tím související negativní jevy.

Debaty se zatím vedou jen na sociálních sítích, je ale pravděpodobné, že se některými podněty bude zabývat také zastupitelstvo a vedení města, které je jejich pořadatelem. Slavnosti chmele a piva se konají každoročně počátkem září, příští rok je na pořadu jubilejní 60. ročník.

Desítky tisíc lidí

Slavnosti každoročně přilákají desítky tisíc lidí z regionu, dvoudenní hudební produkce se koná na třech scénách. A stále větší masivnost akce je to, co některým vadí. Raději by komornější formu.

Každoročně se snáší kritika také na zaneřáděné centrum města od moči. Ačkoliv organizátoři připravují desítky mobilních toalet a technické služby se hned po skončení akce pouští do úklidu, části města zůstávají zaneřáděné a páchnoucí až do nejbližšího silného deště. Lidem bydlícím nebo podnikajícím v centru to pochopitelně vadí, někteří návštěvníci si ulevují přímo na jejich domy. „Každý rok při Dočesné ze dveří našeho mateřského centra máme WC. Nedá se pak ani projít chodbou," říká například Michaela Hradcová z Rodinného centra Sedmikráska, které působí v centru ve dvou objektech.

Budou se stěhovat kolotoče?

58. žatecká DočesnáZdroj: Deník/Hynek DlouhýTři náměstí za radnicí tradičně obsazují kolotočáři se svými atrakcemi. Zastupitel Martin Štross upozornil, že ohrožují tamní památky, hlavně sochy. „Myslím, že by bylo vhodné přemístění těžké techniky atrakcí z centra města," uvedl Martin Štross.

S tímto názorem souhlasí i radní a zastupitel Jaroslav Hladký, který je také pro přemístění atrakcí mimo centrum. „V centru by měly být jen stánky s pivem a vším co se piva týká. Místní podnikatelé by měli mít otevřené obchody a restaurace, cukrárny, před nimi by měli mít předzahrádky. A ne ucpané vchody stánkem s balonky nebo s buřty do černa upečenými na plynové grilu," vyjádřil se.

Ze slavností je festival

Jiní lidé kritizují, že se ze svátku chmele a piva stal v podstatě dvoudenní hudební festival. „Dočasná je v této podobě v centru už neudržitelná. Před 59 lety byla Dočesná v centru poprvé a to, proti dnešní, jako komorní oslava pro pár set lidí a česáčů. Ovšem dnes se nám z ní stal hudební festival, kde nejde o pivo a chmel, ale o hudební program. Žatec se tak prezentuje kolotočářským kýčem místo chmele a to je hrozná škoda pro naše město," uvedl Libor Dongres.

Pokud bude chtít město v příštím jubilejním 60. ročníku nějakou výraznou změnu, rozhodnout se bude muset zřejmě už letos. Příprava Dočesné je organizačně velmi náročná a trvá řadu měsíců.

Zatím poslední velkou změnou byl konec scény na autobusovém nádraží a naopak rozšíření Dočesné o letní kino a náměstí Prokopa Velkého.