V Žatci v pátek 3. září začínají tradiční a oblíbené Slavnosti chmele, legendární Dočesná.

Jde už o 53. ročník této události. Pořadatelé čekají více než dvacet tisíc lidí. Vstup do centra Žatce je bezplatný. Slavnosti se konají na počest sklizně chmele a oslavují také hlavní produkt z něj získávaný – pivo.

Své výrobky bude návštěvníkům nabízet více než pětadvacet pivovarů z České republiky a některé další budou i z ciziny. Jejich zástupci otevřou stánky s občerstvením a narazí sudy postupně už během pátku odpoledne.

Oficiální kulturní a společenský program slavností začíná v 18 hodin fanfárami na pódiu na hlavním náměstí. K vrcholům pátečního večera bude patřit slavnostní rozsvícení nově postaveného chmelového majáku – věže na náměstí Prokopa Velikého – ve 21 hodin a z kulturního programu zase vystoupení skupiny Laura a její tygři na hlavním podiu na náměstí.

V sobotu od rána začíná hlavní program Dočesné, který se bude odbývat na čtyřech kulturních scénách. Ze známých umělců se představí například Miroslav Žbirka, David Koller, Ladislav Křížek. Program je velmi pestrý a celkem v hudební části slavností vystoupí více než dvě desítky kapel a interpretů.

Mezi doprovodné akce patří soutěž Miss zlatého moku, při níž soutěží krásné dívky, zastupující české a moravské pivovary. Návštěvníkům budou například nabízet pivo u svých stánků. Připravena je rovněž výstava králíků, drůbeže, holubů a dalšího zvířectva, odborná degustace piv, ukázka ručního česání chmele na chmelničce na náměstí, nejmenší na světě, setkání sběratelů pivních etiket.

Kompletní program Dočesné najdete zde