Kdo se vydal na víkendovou Dočesnou do Žatce vlakem, musel mít pevné nervy. Spoje byly přeplněny takovým způsobem, že se do vagonů lidé mnohde už nevešli. Jedním z takových spojů byla například jednovagonová souprava, vyjíždějící v sobotu před jednou hodinou odpolední z Loun. Všichni jeli zadarmo, protože průvodčí neměl nejmenší šanci se mezi cestujícími protlačit. Přípoj v Postoloprtech, tentokrát dva vozy, už přijel téměř plný, a tak se tam přibližně dvacítka lidí z původního vlaku vůbec nevešla.

Tak vypadalo cestování do Žatce a zpátky z Dočesné. Dráhy prý sice spoje posílily více než při minulých ročnících akce, zdaleka to však nestačilo. Místo možného mimořádného výdělku tak naopak neplatil téměř nikdo. „Kdyby bylo víc vagonů, tak by to bylo dobré. V takhle přecpaném vlaku se ale cestovalo opravdu hrozně,“ komentoval situaci například Jan Sainer z Loun.

Chyba není jako obvykle nikde

České dráhy (ČD) se ale brání. „V souvislosti s Dočesnou v Žatci jsme tentokrát posílili vlaky více než v minulých letech. V pátek bylo posíleno 18 a v sobotu dokonce 39 spojů. V sobotu večer jsme vypravili na vlastní náklady dokonce zvláštní vlak směrem na Chomutov,“ uvedl Petr Hinterholzinger, zástupce ředitele odboru osobní dopravy a přepravy pro řízení krajského centra Ústí nad Labem.

Podle něj ČD nemohly odhadnout, že bude letošní návštěvnost Dočesné o mnoho vyšší než v minulých letech. „Pracovníci ČD organizátory akce kontaktovali, ti si však neobjednali ani navýšení kapacity pravidelných vlaků, ani žádné mimořádné spoje, jak bývá v takových případech obvyklé,“ dodává P. Hinterholzinger.

Pořadatelé se posílením spojů sice zabývali, nakonec k dohodě ale nedošlo. „S drahami jsme se domlouvali, ale nakonec nedohodli. Za jeden vagon navíc totiž chtěli asi 7 tisíc korun, a to nevím, kde bychom tolik vzali,“ kroutí hlavou Martin Veselý, ředitel Městského divadla Žatec, které Dočesnou organizuje. „To dráhy jako podnikatel měly zareagovat, mohly si vydělat,“ dodává M. Veselý. Výsledkem ovšem zůstávají naštvaní pasažéři a zkažený dojem z návštěvy žatecké akce.