Josef Čerňanský z Podbořan i Marcel Chládek z Rakovníka, kteří v Parlamentu ČR zastupují okres Louny, patří mezi zákonodárce s dobrou docházkou na jednání i aktivní účastí při hlasováních. Oba byli zvoleni za ČSSD.

Například za letošní první čtvrtletí se poslanec Sněmovny Josef Čerňanský zúčastnil 98 % všech hlasování a v pomyslném žebříčku mezi všemi dvěma sty českými poslanci obsadil z tohoto hlediska 10. místo.

Marcel Chládek je na tom velmi podobně – byl přítomen a aktivně hlasoval při 97 % všech letošních hlasováních v Senátu a mezi všemi 81 českými senátory mu patří deváté místo. Žebříček v minulých dnech zveřejnilo občanské sdružení s názvem KohoVolit.eu, které dlouhodobě sleduje aktivitu jednotlivých poslanců, senátorů i českých zástupců v Evropském parlamentu.

Poslanec Josef Čerňanský vyniká dobrou docházkou prakticky po celé volební období. Od roku 2006, kdy byl zvolen do funkce, byl přítomen při 94 % všech schůzí Sněmovny a aktivně hlasoval. Předložil 25 návrhů zákonů či jejich novelizací a dvanáctkrát ve Sněmovně promluvil před ostatními kolegy.

V květnových volbách už kandidovat nebude

V nadcházejících sněmovních volbách však už kandidovat nebude. „Za čtyři roky jsem kus své práce v nejvyšší politice už odvedl. Nyní se chci věnovat rodině, manželce i třem vnoučatům. Velkou politiku už nechám mladším kolegům,“ řekl už dříve našemu Deníku Josef Čerňanský. Letos mu bude 67 let.

Jak dodal, v politice by chtěl nadále působit už jen na komunální úrovni. Kandidovat bude jen na místo v zastupitelstvu Podbořan, svého domovského města. Od roku 1990 do roku 2006 ho nepřetržitě vedl jako starosta, nyní chce už pomáhat jen jako řadový zastupitel.

Kvapila za KDU-ČSL omlouvá vážný zdravotní stav

Marcel Chládek (snímek vlevo) byl do funkce senátora za okresy Louny a Rakovník, které v senátních volbách tvoří společný volební obvod, zvolen na podzim roku 2008.

I on patří mezi politiky s dobrou docházkou na místo výkonu funkce, kam byli zvoleni.

Nejnižší účast na schůzích Sněmovny a Senátu vykazují naopak poslanec Tomáš Kvapil z KDU–ČSL (ten má účast 0 %, ale je dlouhodobě ve vážném zdravotním stavu po mozkové příhodě). V Senátu byl letos zatím nejméně aktivní Jiří Dienstbier (ČSSD), někdejší polistopadový ministr zahraničí. Zúčastnil se pouze osmi procent letošních hlasování v Senátu.