Domov pro seniory v Žatci se zřejmě dočká výrazného rozšíření.

Zastupitelé na své zářijové schůzi schválili koupi budovy č.p. 1748 v ulici Lva Tolstého v jeho sousedství. V ní by mělo vzniknout zařízení se zvláštním režimem.

„Do něj bude moci domov pro seniory přijmout i ty osoby, které dosud podle platné legislativy nemůže. Třeba lidi se stařeckou demencí nebo Alzheimerovou chorobou,“ uvedl Aleš Kassal, místostarosta Žatce.

Město chce kvůli rozšíření domova pro seniory koupit budovu č. p. 1748 v jeho sousedství, kterou nyní vlastní Rostislav Vondra z Prahy. A to za kupní cenu přibližně 1,4 milionu korun. Město ale nedá za dům celou částku, ale jen jeden milion korun. Z kupní ceny se totiž odečte 368 tisíc korun, kterou městu Žatec dluží společnost VPP s. r. o. jako pokutu za to, že ve stanoveném termínu neopravila dům č. p. 380 na rohu Nerudova náměstí a Nerudovy ulice. Vlastníkem VPP s. r. o je firma VHK Rostislava Vondry, který vlastní také nemovitost vedle domova pro seniory. Město se s ním o uvedenou pokutu soudí.

Zastupitelé uvedené transakce schválili, uvolnili i potřebných 1,4 milionu korun na nákup budovy. To i přes to, že by město za ni mělo dát jen milion korun. „To je kvůli vyúčtování,“ sdělila Jana Eisertová, vedoucí majetkového odboru žatecké radnice.

Koupí další ruinu?

S nákupem budovy vedle domova pro seniory ne ale všichni zastupitelé úplně souhlasili. „Město už budov, které jsou v dezolátním stavu, vlastní dost. Například bývalé papírny či PDA. Obávám se, abychom nekoupili další takovou a budeme mít problém, co s ní,“ uvedl zastupitel Vladimír Martinovský.

Podle místostarosty Aleše Kassala město požádá ministerstvo práce a sociálních věcí o dotaci 56 milionů korun, za kterou by se nově koupená budova měla přestavět. „Šance, že peníze získáme, je hodně velká,“ řekl.

Domov důchodců v Žatci byl založen po 2. světové válce. Od roku 1992 je domov důchodců příspěvkovou organizací Města Žatce. V roce 2002 domov důchodců převzal do své správy dva pečovatelské domy v Žatci, v ulicích U Hřiště a Písečné. Od 1. ledna 2007 změnil název na domov pro seniory.