Když v závěru letošního května ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Žatci slavnostně otevíral zbrusu nový pěkný Domov pro seniory se zvláštním režimem (čtěte zde), nikdo asi neočekával, že bude dlouho poloprázdný. Za problém ale nakonec může právě stát.

V současné době je kapacita šestačtyřiceti lůžek naplněna jen z poloviny. Ubytováno je 26 klientů, dalších dvacet lůžek už tři měsíce čeká na nové obyvatele. Přitom zájem o služby domova je velký. „Důvod, proč zatím nejsme naplněni na sto procent, je pouze finanční. Zpozdila se dotace od státu na provoz a na mzdy, nemohli jsme proto zaplnit kapacitu úplně, protože o klienty by se neměl kdo starat," řekl na dotaz Deníku Josef Kolert, ředitel domova.

První patro, tedy polovinu, jsme zaplnili a čekali jsme na peníze," informoval Deník Josef Kolert, ředitel Domova pro seniory v Žatci.

Peníze jsou na cestě

Potřebná dotace by už brzy měla dorazit, náprava by měla být rychlá, v září by už měl být domov plný. „V těchto dnech jsme obdrželi vyrozumění, že dotace už je na cestě. Teď tedy najmeme potřebný personál, jsme na to již připravení a postupně během září chceme zaplnit domov novými klienty. Žádostí o přijetí máme dost," pokračoval Kolert.

I když peníze už jsou na cestě, není jich ale tolik, kolik by domov potřeboval. „Bohužel, dotace je nižší, než jsme žádali, ale budeme si s tím muset poradit," dodal Kolert s tím, že domov chtěl částku přes tři miliony, dostal ale jen 1,8 milionu korun.

Stavba stála šedesát milionů

Nový Domov se zvláštním režimem vznikl v Žatci rozsáhlou rekonstrukcí sousedních budov v areálu domova důchodců. Zařízení je určeno pro seniory s různými typy demencí, kteří vyžadují neustálou péči.

Výstavba přišla na zhruba šedesát milionů korun. Stát poslal šestačtyřicet milionů, zbytek doplatilo město Žatec ze své kasy.