Tři bývalé štábní budovy v Zahradním městě v Lounech jsou posledním mementem bývalých kasáren.

Dlouhých šest let se je snažilo město prodat. Bezúspěšně. V loňském roce se proto čím dál tím častěji začalo mluvit o demolici.

Před koncem roku se náhle objevil na scéně investor, který chtěl budovy koupit a přestavět je na bytové domy s desítkami bytů. Město ale i přes vidinu zisku 11,5 milionů korun, které by se jistě v době škrtů v městské kase hodily, nakonec rozhodlo, že budovy neprodá. Místo toho si je vezme do parády demoliční četa, a to bude stát další peníze. „Krok radnice je nepochopitelný. Nejdříve nabízí domy k prodeji, a když se objeví kupec, radši je nechá zbourat,“ diví se Dudi Wieder, jednatel česko – kyperské společnosti Terabet, která měla o kasárenské budovy vážný zájem.

Město na demolici tolik tratit nebude, odmítá starosta. „Nezískáme sice 11,5 milionu za budovy, ale následně budeme za podobnou částku prodávat volné pozemky, takže to vyjde skoro nastejno. Na demolice dostaneme dotaci ve výši 75 procent a celková částka bude zřejmě menší, než se předpokládala. Demolice vyjdou na osm až devět milionů, z městských peněz tak zaplatíme maximálně dva a půl milionu,“ vypočítal starosta Loun Jan Kerner. „Osobně jsem vždycky patřil k fanouškům zachování budov a jejich rekonstrukce, protože se mi vzhledově líbí a vím, že zevnitř vypadají lépe než zvenku. Názor v radě i zastupitelstvu byl vždycky tak půl na půl, až získání dotace to jednoznačně převrátilo na stranu demolice,“ dodal.

Zastupitelé měli výhrady

O prodeji budov se dohadovali v prosinci i lounští zastupitelé. Jednání se zúčastnil také D. Wieder, který se snažil tamní politiky o výhodnosti prodeje a o plánované rekonstrukci přesvědčit, nakonec bez úspěchu. Některým zastupitelům se nelíbilo, že jim nebyly předloženy konkrétní podmínky prodeje. Pověřili proto radní, aby dopracovali podmínky kupní smlouvy. V únoru pak tajemnice uvedla, že se s investorem nedohodli.

To zástupce investora odmítá. „Měli jsme o tyto budovy vážný zájem. Chtěli jsme se dohodnout. Požádali jsme o možnost splátek, avšak byli jsme ochotni, pokud by nám město nevyhovělo, splatit celou částku naráz. Vyjednávali jsme několik měsíců a nakonec radnice vycouvá,“ oponuje D. Wieder.

K dohodě jednání nesměřovala, říká starosta. „Strávil jsem jednáním s Wiederem a také s majitelem firmy panem Yehudou spoustu času, ale jejich představy nebyly v radě obhajitelné, a tak se obávám, že k dohodě to moc nesměřovalo. Pokud by byl jejich zájem opravdu vážný, měli budovy koupit v době, kdy byly ve volné nabídce, k tomu ale nedošlo,“ řekl starosta Loun.

Zasáhla do jednání konkurence?

Investor už měl připravený projekt. „Chtěli jsme tam vybudovat přes 100 bytů různých velikostí. Máme zkušenosti s přestavbou kasáren, podobný projekt úspěšně realizujeme v Písku,“ řekl D. Wieder. „Za vším může být i konkurence,“ dodal. Na prosincovém zastupitelstvu se proti prodeji postavil majitel lounské společnosti M2 Sors, která staví ve stejné lokalitě šest bytových domů, Jiří Markup, který upozornil, že byly změněny podmínky a byl tak zvýhodněn pouze jeden investor.

Na demolici vypsalo město před několika týdny výběrové řízení. Do soutěže se přihlásilo 19 firem. Vítěze vybírala komise ve čtvrtek.