Problémy začaly v minulém týdnu a pokračují i v tomto. Třeba v úterý 18. září nejely ze Žatce do Loun tři spoje, v opačném směru dva. Podobné to má být také ve středu.

„Potýkáme se s personální krizí, nemáme řidiče autobusů. Spousta lidí nám marodí, nemáme za ně náhradu,“ sdělil výkonný ředitel TD BUS Milan Toms. Podle jeho slov společnost, která zajišťuje dopravu i na dalších místech Ústeckého kraje, v současné době zaměstnává 260 řidičů. „Jejich věkový průměr je vysoký a navíc nám pomalu odcházejí do důchodu. Nové řidiče autobusů hledáme neustále, na pracovním trhu nejsou. Je to ale problém celé České republiky,“ popsal Toms.

Výpadky se dotýkají linky 739 mezi Louny a Žatcem, která jezdí například přes Lipno, Tuchořice a Liběšice. „Vůbec se nám to nelíbí. Ještě ke všemu nejezdí ty dva spoje, které nejvíc využívají naše děti při cestě do a ze škol v Žatci,“ sdělil tuchořický starosta Ladislav Kubiska.

Děti sice mohou jet z Tuchořic do Žatce jinými spoji, z časových důvodů už tolik nevyhovují. Většinou je tak do školy nyní vozí rodiče auty. „Sám mám vnučku, už jsem ji a ostatní děti do školy v Žatci vezl,“ dodal Kubiska.

Ústecký kraj, který je objednavatelem autobusové dopravy, situaci sleduje. „Jedná se o výpadky způsobené personálními důvody, nedostatkem řidičů. Aktuálně je situace nejhorší na Litoměřicku a na Lounsku, kde jezdí dopravce TD Bus,“ řekla mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková.

Společnost TD Bus zajišťuje pro kraj linky na Litoměřicku, Lounsku, Podbořansku a také kolem Vejprtska. Autobusy vypravovala také na Ústecku a Děčínsku, tam kvůli problémům převzal před pár dny zajišťování dopravní obslužnosti sám Ústecký kraj.

„Ústecký kraj by rád řešil i zmíněné oblasti, nejlépe opět vypovězením smluv s dohodou o převzetí zaměstnanců. K tomu je ovšem třeba dohody se společností TD Bus,“ dodala Magdalena Fraňková. Podle Milana Tomse se o tom mezi krajem a dopravcem TD BUS zatím nejedná.

Hledají se šoféři

Přebytek řidičů nemá ani kraj, respektive jeho Dopravní společnost Ústeckého kraje. „V současné době se intenzivně pracuje na zajištění chybějících řidičů tak, aby v případě převzetí oblasti mohla Dopravní společnost Ústeckého kraje zajišťovat dopravu v plném rozsahu. Do té doby platí, že dopravu má na základě platných smluv zajišťovat společnost TD Bus a každý neodjetý spoj jde na její vrub,“ přiblížila Fraňková.

Ústecký kraj je z hlediska dopravní obslužnosti rozdělen na 14 oblastí, ve kterých na základě výběrových řízení zajišťují regionální autobusovou dopravu jednotliví dopravci. V okrese Louny jezdí ještě společnost Autobusy Karlovy Vary. A to v oblastech mezi Žatcem a Kadaní, Chomutovem a Mostem.