Okres Louny moc zelený není. Alespoň se tak zdá podle objemu dotací, které tam proudí z Operačního programu Životní prostředí. Nebo spíše neproudí.

Lounský region je daleko za průměrem při získávání dotací, které mají šetřit v první řadě přírodu, ale také kapsy radnic. Potvrzuje to i Státní fond životního prostředí ČR, který Operační program Životní prostředí spravuje.

Nevyužívají ho příliš radnice ani další instituce a soukromé osoby. Za dva roky fungování programu získalo peníze jen něco málo přes deset projektů. „V okrese Louny získalo dotaci dvanáct projektů, celostátní průměr je okolo čtyřiceti projektů na okres,“ řekla Deníku Lenka Brandtová, tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR.

Ani peněžní vyjádření nevyznívá pro region příznivě. Oproti jiným regionům získal okres Louny o takřka 540 milionů méně. „V průměru na okres připadají dotace za 627 milionů korun, schválený objem pro okres Louny je 88,6 milionů,“ pronáší další nelichotivá čísla Brandtová.

Města nejsou připravená

A co na to radnice v okrese Louny? Většinou nejsou dostatečně připravené, projekty prý ještě nemají hotové, slibují ale, že situaci napraví. Větší částky získal jen Žatec.

V Podbořanech chtějí zateplit školní budovy. „Bohužel, do poslední výzvy jsme se ještě nepřihlásili. Na projektech stále pracujeme. Chceme zateplit školní budovy. Dvě základní školy, dům dětí, jednu jídelnu a mateřskou školu,“ sdělil Martin Gutzer, tajemník podbořanské radnice.

Postoloprty také zatím o žádné peníze z Operačního programu Životní prostředí nežádaly. Nemají totiž hotové žádné projekty.

Louny si stěžují na neustále se měnící podmínky. „Dotace na zateplení sledujeme od samého počátku. Bylo nutné zajistit k žádostem veškeré podklady a upravovat projekty podle podmínek výzvy. To zabralo nějaký čas. Bohužel ale každá výzva měla jiné podmínky. Dokonce po vyhlášení byly podmínky v průběhu podávání žádostí i třikrát měněny,“ uvedla Miloslava Kalivodová, vedoucí odboru místního hospodářství lounské radnice.

Zateplení škol nebylo jen tak

Také Louny chtějí zateplit všechny školy. „Ale hned v první výzvě bylo možné přihlásit jen čtyři školy, u některých budov totiž nevycházel výpočet úspor. V dalších výzvách pak byly kombinované podmínky. K zateplení se musela připojit například změna vytápění. Tato řešení jsme neměli v plánu, a tak jsme se opět nemohli přihlásit,“ vysvětluje Kalivodová.

Louny nakonec zateplily Základní školu Školní. Z dvaceti milionů tam přišlo 12,6 ve formě dotace. „Nyní máme z Operačního programu Životní prostředí zažádáno o dvě dotace. Jedná se o zateplení základních škol v ulicích Přemyslovců a Prokopa Holého. Podle projektů je cena kolem 35 milionů, dotace by měla činit zhruba 20 milionů,“ vypočítává Miloslava Kalivodová.

Nejlépe je na tom z měst okresu Louny Žatec. Ten už získal peníze na zateplení některých pavilonů Základní školy Jižní. Z celkem 12 milionů přišlo 9 milionů. Radnice podala i další žádosti, na všechny byly dotace přislíbeny. Peníze mají přijít na zateplení dalších částí Základní školy Jižní, na budovu polikliniky a na mateřskou školku v ulici Bratří Čapků. Na všechny tyto projekty má město dát ze svého 43 milionů, z dotací dostane 34 milionů korun. „Pokud tedy okres Louny čerpá málo, město Žatec je v tom určitě nevinně,“ usmívá se žatecký místostarosta Aleš Kassal.