Na Doupově začalo v tomto týdnu zatím největší letošní vojenské cvičení.

Cvičí tam všechny tři prapory žatecké 4. brigády rychlého nasazení, zhruba asi 1300 vojáků.

Příslušníci brigády vytvoří jádro česko–slovenské jednotky, tzv. battlegroup. Cvičení na Doupově se tak stalo zahájením přípravy této jednotky. „Na Doupově se připravují pouze příslušníci Armády ČR. Slovenští vojáci se do přípravy zapojí v další fázi,“ uvedla Lada Kovářová, tisková a informační důstojnice 4. brigády. „Bojové uskupení bude působit pod vlajkou Evropské unie v roce 2009 s pravděpodobným místem nasazení v některém z afrických států,“ dodala.

Cvičení, které potrvá do 11. března, se účastní vojáci ze 41. mechanizovaného praporu v Žatci, 42. mechanizovaného praporu v Táboře a 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi. „Hlavním úkolem cvičení je udržet připravenost jednotek 4. brigády k operačnímu nasazení a zahájení přípravy bojového uskupení Evropské unie. Při výcviku budou procvičovány střelby z ručních zbraní: samopalu, kulometu a odstřelovacích pušek Falcon, Dragunov, Sako a dalších zbraní, které jsou ve standardní výzbroji jednotek brigády,“ sdělila L. Kovářová.

Nacvičovat se bude i dělostřelecká podpora

Další součástí výcviku je plánování bojových operací, a to od nejnižšího stupně družstvo až po brigádu. Nacvičovat se bude také civilně vojenská spolupráce, dělostřelecká podpora či protivzdušná obrana jednotek. Chybět nebude ani nácvik boje proti teroristům. Cvičení začalo seskokem parašutistů z letadel Antonov. Po celou dobu cvičení budou vojáci využívat vrtulníky.

Členské státy Evropské unie se na vytvoření 13 battlegroup, z nichž každá bude mít na 1500 vojáků, domluvily před třemi lety. Počítá se s nimi pro mírové mise, odzbrojovací operace a v budoucnu i pro humanitární či záchranné akce. Do krizového místa budou nasazeny do deseti dnů od rozhodnutí Rady EU a budou schopny tam operovat nejméně třicet dnů. Vojáci ze žatecké brigády mají s nasazením v zahraničních misí bohaté zkušenosti. Vloni byli v Iráku, Kosovu i Afghánistánu.