Tak živo ve vojenském prostoru Hradiště dlouho nebylo. Všechna ubytovací zařízení jsou zaplněná, ve vyhrazených prostorech stojí tábory, na střelnicích je vyrovnaná těžká technika. Ve dne i v noci se nad Doupovskými horami ozývá střelba z lehkých pěchotních zbraní, ale i kanonů, obrněných transportérů, tanků, děl. Střílí se i z vrtulníků.

Od tohoto týdne do poloviny příštího tam totiž cvičí 7. mechanizovaná brigáda belgické armády. Součástí cvičících vojsk na Doupově je také četa lucemburské armády s obrněnými vozidly.

„Máme tady přibližně 1600 vojáků, což je asi 60 procent brigády. Cvičení je zaměřené především na mise v Afghánistánu. Někteří vojáci z naší brigády už tam byli,“ sdělil Mjr. Pierre Pirson, výcvikový důstojník belgické brigády. Belgická jednotka v Afghánistánu čítá asi šest set lidí, což je více než dvakrát víc, než tam má česká armáda. Kromě Afghánistánu zajišťovala belgická brigáda mise v Kosovu a v roce 2003 v africkém Kongu. Brigáda patří v belgické armádě, která je se čtyřiceti tisíci vojáky jednou tak velká jako česká, k důležitým prvkům pozemních sil.

Belgičané mají na Doupově asi šest set kusů těžké techniky – od lehčích bojových aut Iveco a Dingo po obrněné transportéry Piranha a Pandur. Nechybějí ani tanky Leopard 1 a vrtulníky August A 109. Taktické letectvo se stíhacími letadly F-16, které startují z letiště v Belgii, monitorují prostor cvičení. Střelnice Mětikalov patří střelbám z tanků Leopard 1 a na protiletadlové střelnici Březina střílejí bojová vozidla ze svých kanonů a kulometů na pozemní cíle.

Belgické cvičení Bohemian Djale se začalo připravovat už v únoru loňského roku. Belgická armáda si vojenský prostor Hradiště na dobu jeho konání od ČR pronajala, zaplatí za to téměř deset milionů korun. Česká strana pro Belgičany prostor připravila, mimo jiné například odklidila sníh z cest a parkovišť. „Hledali jsme prostředí s členitým terénem a různorodým počasím. Našim požadavkům Hradiště plně vyhovuje,“ řekl Mjr. Pirson.

Belgičané na Doupově v menším rozsahu už cvičili v roce 2003. „Za posledních dvacet let je nynější 18. velké cvičení zahraničních armád na Doupově,“ sdělil Stanislav Stebila, tiskový a informační pracovník Střediska obsluh výcvikového zařízení Hradiště, které se stará o chod prostoru. Hradiště se svými 33 tisíci hektary patří k největším výcvikovým prostorům v Evropě. Po Belgičanech se tam na jaře chystají Maďaři.

Na fotogalerii a video z Doupova se podívejte ZDE.