Největší cvičení zahraniční armády v ČR za posledních několik let skončilo. V tomto týdnu se z vojenského prostoru Hradiště v Doupovských horách na hranici okresů Louny, Chomutov a Karlovy Vary vydala zpět domů belgická brigáda, která tam dva týdny cvičila.

Do Belgie v pátek také odjelo několik vlaků s těžkou pásovou technikou. Na vagónech byly naloženy hlavně tanky Leopard 1 a obrněné transportéry. Ve čtvrtek večer byla technika na vojenské vlečce u nádraží v Podbořanech naložena a včera během rána a dopoledne transporty s obrněnci vyrazily směrem na Žatec, Kadaň a Cheb. Obdobně do Německa, z Doupova po silnici na Karlovy Vary a Cheb, odjížděla po vlastní ose i belgická lehčí technika.

Na Doupově cvičilo zhruba 1800 belgických vojáků se šesti sty kusy techniky. O zabezpečení cvičení se starali příslušníci Střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště, které má sídlo v Radošově. „Hlavní rozdíl mezi zabezpečením cvičení například naší žatecké 4. brigády rychlého nasazení a Belgičany byl v tom, že zahraniční vojáci u nás cvičili po dlouhé době v takovém rozsahu s velikým počtem lidí a mnoha kusy techniky. Naším největším nepřítelem, se kterým jsme svedli vyčerpávající bitvu, byly přívaly sněhu. Sníh jsme museli odstranit z komunikací do příjezdu prvních cvičících jednotek. Doslova se probít závějemi mnohdy dosahujících výšky dospělého chlapa, když jsme připravovali odstavné plochy, ubytování a střelnice,“ uvedl zástupce velitele hradišťského střediska major Martin Bubela.

Jeho lidem výrazně pomohla technika rakovnického ženijního praporu.

Jeden transportér se převrátil

Belgičané využili v průběhu svého cvičení celý výcvikový prostor v Doupovských horách.

Na největší součinnostní střelnici ve střední Evropě – na Žďáru, která má na délku dvanáct a na šířku až čtyři kilometry se uskutečnily střelby z bitevních vrtulníků, kolových obrněných transportérů s kulomety 12,7 mm, protitankových řízených střel a 120 mm minometů. Velitel této střelnice praporčík Ladislav Kubeček prozradil, že oproti cvičení našich vojáků tam museli použít asi dvojnásobné množství terčů. Poprvé se zde také střílelo na termoterče.

Belgičané využili i další střediska a střelnice – Tureč, Březinu, Mětikalov a Sedlec.

Část vojáků bydlela v ubytovnách, část ve stanech. Během cvičení došlo k nehodě obrněného transportéru, který se převrátil. Zranili se čtyři belgičtí vojáci, kteří byli ošetřeni v nemocnici.

Petr Kinšt
Miroslav Šindelář