Začátkem března příštího roku bude ve výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách cvičit 7. mechanizovaná brigáda Ozbrojených sil Belgie.

Půjde o největší cvičení zahraničních armád na území ČR za posledních pět let.

„V minulých dnech se uskutečnila v pořadí již druhá plánovací konference a rekognoskace padesátičlenné skupiny příslušníků belgických ozbrojených sil. Rekognoskace byla tentokrát zaměřena na detailní místa výcviku, včetně logistického zázemí. Velitelé bojových rot a příslušníci logistiky se podrobně seznámili s možným využitím střelnic, ubytoven a tábořišť,“ sdělil Stanislav Stebila, tiskový a informační pracovník Střediska obsluh výcvikového zařízení Hradiště.

Účastníci plánovací konference podle jeho slov také řešili nasazení taktického letectva a víceúčelových bitevních vrtulníků Augusta A 109, tanků Leopard 1, kolových obrněných transportérů Pandur 1 a Piranha III s 90 mm kanony, lehkých kolových obrněných vozidel Iveco, víceúčelových kolových obrněných vozidel Dingo 2 a nákladních vozidel různého typu.

„Předpokládá se, že březnového dvoutýdenního cvičení se zúčastní na 1800 Belgičanů a více než pět set kusů těžké vojenské techniky. Nasazením tak velkého počtu osob a bojové techniky se jedná o největší cvičení zahraničních armád na našem území za posledních pět let,“ uvedl S. Stebila.

První část cvičení bude zaměřena na ostré bojové střelby s nasazením vrtulníků, taktického letectva a pozemních sil. Sladěnost výcviku belgických vojáků, kteří plní úkoly v mírových operacích v taktickém výcviku, se plánuje na druhý týden.

„Belgická 7. mechanizovaná brigáda, která sídlí ve městě Marce-en-Famenne, se podílí na kolektivní obraně v Evropě, na humanitárních operacích a je určena k operacím na podporu míru. V současné době její vojáci působí v Afghánistánu, Kosovu a Libanonu,“ připomněl S. Stebila.