Před šedesáti lety, 1. února 1953, vznikl v Doupovských horách vojenský újezd Hradiště. V současné době se jedná o největší vojenský prostor v ČR. Rozkládá se na hranicích okresů Louny, Chomutov a Karlovy Vary. Pravidelně v něm cvičí česká i zahraniční armády, ale také policisté a hasiči.
Na území o rozloze 331 kilometrů čtverečných žije nyní asi 560 obyvatel. Prostor se nachází ve vulkanickém pohoří, které je pozůstatkem obrovské třetihorní sopky. Proto má rozmanitou nadmořskou výšku, jež se pohybuje od 335 do 934 metrů. Nejnižší místo je na silnici na pravém břehu řeky Ohře mezi Velichovem a Vojkovicemi při západní hranici vojenského újezdu, nejvyšším bodem je hora Hradiště.
Na území Doupovských hor žilo před druhou světovou válkou skoro 15 tisíc obyvatel, jen nepatrná část z nich byli Češi. Po roce 1945 byla drtivá část Němců vyhnána a oblast se už nikdy nedosídlila.
2600 domů bylo zničeno
Vojenský újezd Hradiště vznikl jako náhrada za Vojenský újezd Prameny (Kynžvart), který byl zrušen kvůli blízkosti lázeňských měst i těžbě uranu v Horním Slavkově. Po zřízení vojenského újezdu na Doupově proběhla rozsáhlá likvidace - zničeno bylo na 2600 domů. Zmizelo 65 vesnic a osad a také někdejší městečko Doupov, kde před válkou žilo na 1500 osob.
Lokalita Doupovských hor je zajímavá nejen svým vulkanickým původem a zachovaným původním rázem krajiny, ale i výskytem minerálních pramenů a vzácných druhů flory a fauny. Domoviště tam má například přísně chráněný pták strnad luční nebo vzácný chřástal polní. Nachází se tam až 148 ptačích druhů. Z hlediska stavu přírody patří újezd k nejzachovalejším územím v ČR. Vojenské lesy a statky, které v prostoru hospodaří, zvažují, že na Doupově vysadí zubra - největšího volně žijícího přežvýkavce v Evropě.
Vojenský prostor se má zmenšit
Újezd by měl být v budoucnu zhruba o 15 % menší. Ministerstvo obrany zároveň počítá s tím, že z něj budou patrně do roku 2015 vymístěny všechny vesnice a osady, v nichž momentálně žije necelých 600 obyvatel. Zbývající část prostoru bude armáda nadále využívat pro cvičení.
Redukce újezdu se týká především jeho jihozápadního, jižního a jihovýchodního okraje. Tyto části už byly veřejnosti většinou zpřístupněny před několika lety.
Podle návrhu ministerstva by měly k 1. lednu 2015 vzniknout nové obce Doupovské Hradiště a Bražec. K Podbořanskému Rohozci by se měly přičlenit některé osady a samoty Bukovina, Ořkov a Střelnice.
(s využitím čtk)