VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Doupově bude obnoven rybník o ploše 1,5 hektaru

Doupov - Vodní plocha zmizela v 50. letech minulého století. Nyní má znovu pomoci okolní přírodě.

7.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Vojenské lesy a statky ČR, s. p. (VLS) letos obnoví v újezdu Hradiště v Doupovských horách rybník U Svobody na pomezí Podbořanska, Karlovarska a Kadaňska na Žďárském potoce, který se vlévá do Liboce a ta následně do Ohře. Vodní dílo v severovýchodní části vojenského prostoru zaniklo před desítkami let v minulém století. Jeho rekonstrukce je součástí programu Živá voda VLS, v rámci kterého chce státní podnik investovat bezmála sto milionů do malých rybníčků, nádrží a tůní na svých územích.

Rybník U Svobody je jedním z vodních děl, která zmizela z české krajiny a Vojenské lesy a statky se jej snaží navrátit zpět. Obnovené vodní dílo na Žďárském potoce by mělo mít rozlohu necelých 1,5 hektaru. „Momentálně má rybník prokopanou hráz, zničen byl někdy v 50. letech minulého století. Nejde nám o hospodářské využívání k chovným účelům, primárně jde o optimalizaci vodního režimu v krajině a zvýšení biodiverzity, tedy posílení druhové rozmanitosti přírody v této lokalitě. Půjde také o vhodný krajinotvorný prvek," vysvětluje investici ředitel karlovarské divize VLS Milan Suk.

S financováním má pomoci dotace

Lokalita bývalého rybníka již prošla prvotními úpravami byly odkáceny nežádoucí porosty. „Je zpracován základní projekt, nyní čekáme na vyhlášení podmínek dotačního programu Ministerstva zemědělství ČR. Předpokládáme, že by dotace pokryla polovinu z celkových nákladů tři miliony korun na rekonstrukci," dodal Milan Suk.

Rybník U Svobody je jednou z desítek investičních akcí z programu Živá voda VLS. V jeho rámci chce státní podnik obnovit a nově vybudovat v šesti lesních lokalitách ve své správě desítky rybníčků, vodních nádrží i tůní. Půjde o drobné stavby s rozlohou do 2 hektarů, jejichž hlavní funkcí bude optimalizace vodního režimu v krajině a zvýšení biodiverzity těchto lokalit.

Projektů jsou desítky

Prvních deset projektů bylo dokončeno v roce 2015, další dvě desítky jsou plánovány na letošní rok. VLS do programu plánují investovat celkem bezmála 100 milionů korun, významnou část nákladů by však měly pokrýt dotace. „U většiny těchto investic jsme podali, nebo podáme žádost, o dotační podporu z Operačního programu Životní prostředí. Dotace by tak měla pokrýt až 70 procent nákladů," uvedl ekonomický náměstek VLS Zdeněk Mocek.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s více než osmdesátiletou tradicí. Celkem spravují přes 140 tisíc hektarů pozemků, z nichž většinu tvoří unikátní lesní lokality, které patří k nejzachovalejším v celé Evropě. Jedná se převážně o území sloužící k výcviku armády, nebo bývalé vojenské újezdy, které byly dlouhodobě uchráněny intenzivních civilizačních vlivů. V posledních letech VLS opakovaně vytvořily hospodářský výsledek, kterým v tvorbě zisku před zdaněním překonal historické rekordy.

VLS ve všech spravovaných lokalitách hospodaří trvale udržitelným způsobem a plní podmínky mezinárodního certifikačního systému PEFC, který stanovuje přísná ekologická, společenská a sociální kritéria v lesním hospodaření.

Jan Sotona

Autor: Redakce

Místo události:
7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Dolinová

Komedie Domácí@štěstí.ihned se bude hrát v Žatci až v únoru

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

V divadlech v Žatci a Lounech zazní Rybova Česká mše vánoční

Žatec, Louny – Diváci žateckého divadla uslyší v sobotu koncert v podání sólistů z Ústí nad Labem, Teplic a Prahy, orchestru a velkého pěveckého sboru. V Lounech v neděli zazpívá Vilémovský pěvecký sbor.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Tipy na víkend: advent, koncerty, Betlémské světlo

Okres Louny - Podívejte se s námi, na jaké kulturní a společenské akce v okrese Louny se můžete vydat s rodinou či přáteli během nadcházejícího víkendu.

Školáci v okrese Louny budou mít jarní prázdniny jako první

Okres Louny – Začnou jim už 5. února, naváží tak na jednodenní pololetní prázdniny v pátek 2. února.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT