Nejvíce turistů z okresu Louny letos odjelo trávit dovolenou do Chorvatska a Španělska, oblíbené je také Tunisko, Egypt a Řecko. Lidé ale začínají objevovat i jiné destinace, jsou náročnější a k moři už mnoho z nich nejezdí jen jednou za rok. Vyplývá to z informací od pracovníků cestovních kanceláří v Lounech a Žatci. Španělsko, Chorvatsko, Egypt, Tunisko a Řecko jsou tradiční země, kde lidé z okresu Louny tráví každoročně své odpočinkové dny.

„Španělsko a Chorvatsko stále vedou. Nejlépe jsou na tom i v prodejích na poslední chvíli. Při těch jsou ale lidé často zklamáni, že už není takový výběr,“ řekla Deníku Jaroslava Zábranská, majitelka žatecké cestovní kanceláře Jarotour. „Naši klienti nejvíce vyžadují Tunis, Egypt či Řecko,“ potvrdil statistiky Vít Bartoš z lounské cestovní agentury Iva, která se specializuje hlavně na letecké zájezdy.

Klienti cestovních kanceláří v regionu ale také začínají objevovat nové, turisticky zajímavé země. „Hodně lidí začalo jezdit do Černé Hory,“ informovala J. Zábranská. „Letošní novinkou jsou u nás zájezdy do Kalábrie, na Sicílii či na některé luxusnější řecké ostrovy. Někteří lidé začínají mířit i za exotikou,“ doplnil V. Bartoš.

Stejně jako lidé v celé České republice, i v lounském okrese už zákazníci cestovních kanceláří vyžadují vyšší komfort, než tomu bylo před několika lety. „Už to není jako dříve, že si lidé jídlo vozili s sebou. Klienti chtějí vysoký komfort. Teď chtějí u všech zájezdů minimálně polopenzi, někdy také all inclusive. Také při výběru hotelů už jsou náročnější,“ potvrdila Jaroslava Zábranská z CK Jarotour.

Jedním z nových trendů se stává dovolená v termínu od poloviny září do konce října. „Moře je vyhřáté a lidé získají za méně peněz vyšší kvalitu. Ceny jsou nižší a mohou si tak dovolit jet například do lepšího hotelu, na který v sezoně nemají,“ pokračovala J. Zábranská. Pracovníci cestovních kanceláří sledují také další novinku.

Hodně obyvatel lounského okresu už nejezdí na dovolenou k moři pouze jednou ročně. „Hodně lidí začalo jezdit dvakrát ročně. Jednou třeba v červnu nebo září a podruhé v sezoně. Někteří jezdí i třikrát,“ řekla Jaroslava Zábranská. Její slova potvrdil i Vít Bartoš z cestovní agentury Iva. „Jednou letí v létě, podruhé pak chtějí se ohřát na podzim nebo v zimě, většinou někam za exotikou,“ dodal.