Osm korun denně za každého uprchlíka, který je umístěn v detenčním zařízení v Drahonicích na Podbořansku, by mohla dostávat obec Lubenec, na jejímž území Drahonice leží.

Vyplývá to z vládní novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců, který schválila Sněmovna. Ještě ji posoudí Senát a dostane k podpisu prezident.

Peníze by podle ministra měly jít do veřejných služeb

Ministerstvo vnitra bude moci podle novely poskytnout také dotaci obcím, na jejichž území se nacházejí zařízení pro zajištění cizinců. Zatím na příspěvek osm korun na osobu a den mají nárok obce s azylovými zařízeními. „Jde o to, že pokud ta obec strpí na svém katastru zařízení, které občanům prostě není příjemné, tak je to určitý benefit pro tuto obec," poznamenal k tomu ministr vnitra Milan Chovanec. Peníze by podle něj měly jít do veřejných služeb.

Není to moc, ale vítáme to, říká starosta

„Osm korun na osobu není velká částka, ale pro takovou malou obec, jako je Lubenec, každá koruna dobrá, takže my to každopádně vítáme," řekl starosta Lubence Jiří Chaloupecký. „Peníze bychom použili na vylepšení obce," dodal.

Správa uprchlických zařízení otevřela nový záchytný tábor pro uprchlíky s kapacitou 240 lůžek v Drahonicích minulý měsíc, aktuálně je v něm umístěno 123 cizinců.
Obec Lubenec by si tak v případě schválené novely zákona mohla nově přijít na desítky tisíc korun měsíčně.