Tři desítky uprchlíků z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku nepřišly v pátek 13. listopadu na snídani. Uvedla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Běženci zahájili hladovku v úterý, protestují proti tomu, že jsou zadržováni příliš dlouho. Jeden z uprchlíků z Drahonic skončil v nemocnici, jeho hospitalizace ale podle policie s hladovkou nesouvisí.

„Na snídani dnes nebylo 34 lidí. Je ale složité vysledovat, kdo hladovku skutečně drží nebo nedrží a není to ani naším cílem. Mají možnost alternativního nákupu a využívají ji. Ve čtvrtek 36 lidí mělo objednané balíčky a všichni z hladovkářů je převzali," řekla Rendlová. Situace v zařízení je podle policie klidná, na rozdíl od úterý nebo středy zatím nevznikly žádné incidenty nebo sebepoškozování běženců.

Ministr: hladovka nepomůže

„Pokud chtějí si cokoliv vymoci hladovkou nebo jakýmkoliv způsobem, tak jim to prostě nepomůže," komentoval drahonickou situaci ministr vnitra Milan Chovanec. Věří, že se situace zklidní, vždy je podle něj horší, když se v zařízení objeví novináři s kamerami. Vyjádřil také přesvědčení, že v Drahonicích nikdo klienty nenapadá. „Ti lidé jsou profesionálové, nikoho tam nemučíme," reagoval na kritiku z některých stran.

Jeden uprchlík z Drahonic skončil v nemocnici, podle Rendlové ale jeho hospitalizace s hladovkou nesouvisí.

Podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry jde o Iráčana. „Anesteziologicko-resuscitační oddělení chomutovské nemocnice hospitalizovalo muže, Iráčana, s běžným, nicméně závažným onemocněním," řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Podle informací ČTK trpí muž epilepsií.

Připomeňte si: Situace je klidnější, hladovka v Drahonicích ale pokračuje

V drahonickém zařízení je podle statistik ministerstva vnitra stovka běženců. Především v úterý a ve středu byla situace v detenčním zařízení napjatá. Několik uprchlíků se pořezalo, další podle policie napadl ochranku a sám se přitom zranil.

Detenční zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, má kapacitu 240 lidí, určeno je výhradně pro muže. V sobotu Drahonice navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán a uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen.

Podmínky, ve kterých jsou v ČR ubytováni uprchlíci, ale kritizují některé tuzemské i zahraniční organizace. Vysoký komisař OSN pro lidská práva nedávno uvedl, že česká vláda systematicky porušuje práva migrantů.

Tereza Malecká