Zhruba čtyřicet uprchlíků v detenčním zařízení v Drahonicích pokračuje v hladovce. Situace je ale klidnější, zatímco v předchozích dnech se několik lidí zranilo, ve čtvrtek 12. listopadu, do podvečerních hodin, nezaznamenala policie žádné vážnější incidenty.

Hladovku má údajně držet kolem čtyřiceti lidí. „Ve středu večer neodebralo večeři 38 lidí, ve čtvrtek ráno na snídani nepřišlo 36 lidí a k obědu 38 lidí. Je ale těžké říct, kdo drží skutečně cíleně hladovku, protože jídlo si mohou všichni odnášet na pokoje, navíc mají možnost vlastní stravy. Není tedy úplně jisté, že všichni skutečně nejedí," řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Že hladovka dál probíhá potvrdili dobrovolníci, kteří jsou s migranty v kontaktu, ale i sami uprchlíci. „Uvědomujeme si, že české zákony umožňují naše dlouhodobé věznění a akceptujeme to. Svou hladovkou však chceme přispět k tomu, abychom byli mírovou cestou propuštěni, přestože nevíme, jakým způsobem je to možné. Pokračujeme v hladovění," uvedli v prohlášení.

Připomeňte si: Uprchlíci v Drahonicích drží hladovku, bojí se cesty zpět

Do detenčního zařízení v Drahonicích museli už několikrát spěchat zdravotníci…V minulých dnech došlo v Drahonicích také k několika poraněním. Tři uprchlíci se demonstrativně pořezali. Jeden poté, co napadl bezpečnostní službu, sám prorazil hlavou skleněnou výplň. Všechna zranění ale byla povrchová, jen jedno si vyžádalo ošetření v nemocnici. Třikrát zdravotníci zasahovali v posledních dnech v Drahonicích také kvůli nevolnostem, není ale zřejmé, zda to bylo kvůli hladovce. Někteří ošetření s nevolností totiž mezi hladovkáře nepatří. Ve čtvrtek, až do podvečerních hodin, bylo v zařízení klidněji. Nedošlo ani k dalším zraněním.

Demonstrativním sebepoškozováním a hladovkou si podle policie chtějí zadržení vymoci okamžité propuštění. „To ale není možné," říká mluvčí policie. Podobné incidenty jsou podle policie běžné v detenčních zařízeních, od začátku roku zasahovala policie u různých incidentů už téměř dvěstěkrát.

Transparenty žádají svobodu

Uprchlíci vyvěsili v Drahonicích také několik transparentů, kde žádají svobodu. Gestikulací také naznačují, že jsou vězněni.

Zadržení cizinci jasně ukazují, že už za mřížemi být nechtějíPolicie běžencům sdělila, že požadavkům na propuštění vyhovět nelze. Zástupci policie jednali s uprchlíky, snaží se je uklidnit. „Vysvětlili jsme jim znovu situaci. Snažíme se jim vysvětlit, že si mnozí tu dobu zadržení prodlužují sami, protože nespolupracují a my přitom musíme zjistit, kdo jsou. Tyto formy protestů v žádném případě nepřimějí policii k propuštění nebo zasahování do probíhajících správních procesů," pokračovala mluvčí cizinecké policie K. Rendlová. Dodala, že všem byla nabídnuta právní a sociální pomoc, mají možnost návštěv. Nikdo z nich ale nechce o azyl v ČR požádat, většina uprchlíků prý říká, že chtějí za rodinami do Německa.

Situace v Drahonicích se vyhrotila poté, co asi čtyřicet uprchlíků bylo v rámci dublinských opatření převezeno do Rakouska. Ostatní uprchlíci se bojí deportace. Lidé v Drahonicích se začali bát cesty zpět do země původu. „Ve většině našich případů jsme snesli zadržení prvních devadesát dnů, avšak další prodlužování našeho věznění zde již nesneseme. Prcháme před válkou vězením a násilím a ocitáme se v nové válce a vězení. Každý z nás v naší vlasti ztratil někoho z rodiny, nebo někoho blízkého. Tímto naším vězněním s námi jednáte, jako bychom byli nějaká monstra," uvedli v prohlášení.

Zařízení pro muže je zpola plné

V Drahonicích je nyní asi sto běženců. Zařízení má kapacitu 240 lidí a je pouze pro muže. Zadržování a podmínky uprchlíků v ČR kritizují nevládní organizace a Vysoký komisař OSN pro lidská práva. Česká vláda to odmítá s tím, že běženci vstoupili na naše území nelegálně, musejí být zadrženi a musí se zjistit, o koho se vůbec jedná.