Situace v detenčním zařízení v Drahonicích na Lounsku se uklidnila, hladovkářů ubývá. Na páteční večeři a dnes, v sobotu 14. listopadu ráno, na snídani nepřišlo 31 uprchlíků, řekla ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Cizinecká policie také nechala převézt jednoho Maročana z Drahonic do zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Šlo o muže, který podle Rendlové opakovaně v zařízení podněcoval nepokoje a vyvolával konflikty.

Podle Rendlové je obtížné vysledovat, kdo hladovku skutečně drží, nebo nedrží, a není to ani cílem policie. „Víme, že to nejsou titíž lidé, je to ale jejich věc, jestli jdou jíst," uvedla. Všichni navíc podle ní mají možnost alternativního nákupu a také ji využívají.

Po pátečních teroristickým útocích v Paříži, které si vyžádaly nejméně 127 obětí, cizinecká policie zintenzivnila kolem zajišťovacích zařízení pro cizince hlídkovou činnost. Policisté mají přísněji dohlížet na vnější oplocení uprchlických zařízení. Zda je to opatření kvůli uprchlíkům nebo i možným útokům českých protiislámských radikálů na zařízení, Rendlová neuvedla. „Žádné incidenty zatím hlášeny nejsou, jen v Drahonicích jsme v podvečer znovu řešili nepovolenou technoparty," dodala.

Technoparty za plotem

Už v pátek večer musela podle ní policie v Drahonicích zasáhnout, když si u plotu na poli vedle areálu technaři rozbalili aparaturu a chtěli uspořádat party. Uprchlíci se domnívali, že jde o akci na jejich podporu a v areálu to opět vyvolalo pozdvižení. „Šlo o nepovolenou akci, na kterou přijelo 25 až 30 lidí," uvedla Rendlová. Zhruba po půl hodině byla podle ní technoparty ukončena a stejně to dopadlo i dnes v podvečer. „Zřejmě chtějí využít zájmu médií," dodala mluvčí.

Detenční zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, má kapacitu 240 lidí, určeno je výhradně pro muže. Po odjezdu konfliktního Maročana zůstává podle Rendlové v zařízení 92 lidí. „Nejde přitom jen o uprchlíky," poznamenala. V zařízení jsou podle ní například i Ukrajinci nebo Bělorusové, které cizinecká policie opakovaně zadržela na území České republiky při práci načerno. „Ty protesty a konflikty uprchlíků vůbec nezajímají, chtějí mít hlavně klid," řekla mluvčí.

Leona Vacková