Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán je spokojen s podmínkami, v jakých žijí běženci v novém zařízení v Drahonicích u Lubence. Řekl to po sobotní návštěvě bývalé věznice, jejíž ostrahu převzala v listopadu od policie Vězeňská služba. V minulosti Pelikán kritizoval podmínky jako nepřiměřeně přísné.

„Když si vezmu, že tohle zařízení jsme ve složitém stavu předali vnitru před dost krátkou dobou, nyní je to tady velmi dobré, lidé se velmi snaží," řekl ministr. „Jsem spokojený, je to velký rozdíl proti tomu, co jsem viděl dřív," dodal.

Připomeňte si: Policisté hlídající uprchlíky si stěžují na jídlo a málo postelí

Režim v zařízení, jehož kapacita 240 osob je nyní naplněna zhruba z poloviny, je podle Pelikána poměrně volný. Vyzdvihl i vybavení uvnitř areálu nebo přítomnost psychologa volnočasových aktivit. „Dělá se posilovna. Je vidět snaha, aby to tu ti lidé měli co nejpříjemnější," doplnil Pelikán.

Vězeňská služba minulý týden převzala od policie vnější ostrahu areálu. „Musíme dořešit výstroj, která není dělaná na pobyt venku," řekl ministr spravedlnosti. Pelikán uvolnil na ostrahu zařízení v Drahonicích na žádost ministerstva vnitra z Vězeňské služby 70 lidí. V zařízení dál pracují i lidé z najaté bezpečnostní agentury.

Podle informací ČTK jsou v Drahonicích běžné konflikty mezi ubytovanými. „Když zavřete na jedno místo tolik lidí z nejrůznějších zemí a ještě v dost složité životní situaci, je jasné, že konflikty budou vznikat," řekl Pelikán. „Výhoda lidí z vězeňské služby ale je, že oni jsou na něco takového zvyklí, pro ně je to standardní práce, jsou to profesionálové," doplnil.

Čtěte také: Policie v Drahonicích skončila, uprchlíky hlídá vězeňská služba

Před otevřením Drahonic vznikla petice místních obyvatel, kteří uprchlíky v areálu bývalé věznice nechtěli. Proti byl i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). V některých obavy přetrvávají, jiné uklidnila dosavadní přítomnost policie.

S ostrahou objektu jsou obyvatelé spokojeni. „Myslím, že je tady klid. Když tu byla věznice, nebylo to tak hlídané jako teď," řekla Věra Hornová, jejíž dům s areálem zařízení pro uprchlíky na okraji Drahonic přímo sousedí. „Lidé se spíš bojí nemocí, které by mohli běženci z těch států přenést sem," doplnila.

Podezření na tuberkulózu se objevilo v Drahonicích nedávno. Nakonec se ale nemoc u dotyčného muže neprokázala, i když byl narychlo převezen do nemocnice v Ústí (více čtěte zde).

Zařízení pro zajištění cizinců fungují také v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Další rezervní areál vzniká v Balkové v Plzeňském kraji. Od Drahonic je Balková vzdálena cestou po silnici jen asi deset kilometrů.

Radka Fialová