Žádný bramborový salát, žádný smažený kapr, ale jen „obyčejné" evropské či spíše české jídlo. Tak vypadá strava migrantů, kteří tráví Štědrý den a další vánoční svátky v Zařízení pro zajištění cizinců v Drahonicích na Podbořansku. Čekali je řízky, knedlíky, rizoto a večer potravinové balíčky.

Aktuálně je v Drahonicích umístěna padesátka mužů, kteří se nelegálně pohybovali na území České republiky. Většinou jde o uprchlíky z asijských a afrických zemí.

Psali jsme: Žádný luxus. Deset postelí, deset skříněk. Vítejte v Drahonicích

Do detenčního zařízení v Drahonicích se dováží strava ze společnosti Aramark Hitachi Žatec. Ta na vánoční svátky připravila jídelníček, který se oproti jiným dnům liší tím, že chybějí teplé večeře a k obědu je na výběr ze dvou různých jídel, běžně se do Drahonic dovážejí tři.

Ve čtvrtek 24. prosince na Štědrý den bylo ke snídani pečivo s máslem a jogurtem. K obědu se podávala hovězí polévka s těstovinami a k obědu smažený kuřecí řízek s vařenými brambory. Vegetariáni dostali zapečené brambory s brokolicí. K večeři pak migranti v Drahonicích obdrželi potravinový balíček, stejně tak jako v dalších dnech až do neděle 27. prosince.

Hovězí maso a knedlíky

Pečivo, máslo džem nebo jogurt čekalo na strávníky v Drahonicích také ke snídani na Boží hod i druhý svátek vánoční. K obědu 25. prosince se podávala krupicová polévka s vejcem, k tomu hovězí maso na rajčatech s houskovými knedlíky, pro vegetariány zapečené těstoviny se zeleninou. K obědu 26. prosince bude opět řízek, tentokrát krůtí. Pro vegetariány bude připraveno zeleninové rizoto se sýrem, polévka se plánuje slepičí s nudlemi.

Připomeňte si: Nedělní oběd pro migranty v Drahonicích? Kuřecí řízek nebo zapečený květák